Blog

Angielski w wersji brytyjskiej czy amerykańskiej?

Język angielski to najpopularniejszy język obcy do nauki na całym świecie. Każda osoba, która chce się go nauczyć, musi jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej powinien być on wersji. Wbrew pozorom, istnieje wiele różnic między amerykańską a brytyjską odmianą angielskiego. Którego z nich lepiej się nauczyć?

Brytyjski a amerykański angielski

To prawda, że Amerykanin dogada się bez problemu z Anglikiem. Obie wersje angielskiego znaczenie się jednak od siebie różnią, przede wszystkim pod względem wymowy i intonacji. Amerykanie stosują prostsze konstrukcje gramatyczne, a ich sposób wymowy jest mniej konsekwentny. Brytyjczycy z kolei bardzo dbają o poprawność w gramatyce, a także cenią sobie swój sposób wymowy. Między dwoma wersjami angielskiego istnieje wiele różnic w słownictwie. Przykład? Taksówka to po brytyjsku „taxi”, a po amerykańsku „cab”. Jeśli chcemy kupić słodycze w Londynie, wystarczy poprosić o „sweets”. W USA trzeba jednak użyć słowa „candies”. Takich przykładów jest mnóstwo.

Która z wersji angielskiego jest lepsza do nauki?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, która wersja jest lepsza do nauki. Wydaje się, że amerykańska odmiana jest łatwiejsza do przyswojenia - nie trzeba sztywno trzymać się zasad gramatyki, prostsza jest także wymowa. W szkole jednak uczymy się angielskiego w wersji brytyjskiej. Większość Polaków i Europejczyków ma właśnie podstawy w języku Szekspira. A ponieważ nie brakuje dookoła nas amerykańskich filmów i piosenek, łatwo jest zacząć oba warianty mieszać. To najgorsza z opcji! Lepiej postawić na jeden z nich i konsekwentnie się go uczyć.

Język angielski i jego różne oblicza

Wybierając wersję języka do nauki, warto zastanowić się nad priorytetami, a także swoimi preferencjami. Nie brakuje osób, które uwielbiają brytyjski akcent i obsesyjnie próbują go opanować. Inni z kolei nie chcą sobie łamać języka i stawiają na luźniejszą wymowę amerykańską. Bliskość Wielkiej Brytanii sprawia, że wiele firm czy instytucji stawia na perfekcyjną znajomość brytyjskiej wersji angielskiego. Jeśli jednak fascynują Cię Stany Zjednoczone i marzysz o tym, aby zjeździć je wzdłuż i wrzesz, nie ma co się zastanawiać - amerykańska wersja to idealny wybór.
Język angielski jest najczęściej przyswajany w brytyjskiej lub amerykańskiej wersji. Warto od samego początku nauki jasno określić, na którą odmianę się decydujemy. Mieszanie obu wersji może być problematyczne. Zarówno Anglik, jak i Amerykanin mogą mieć wtedy trudność, aby nas zrozumieć. Za to wyćwiczony wariant języka zawsze będzie zrozumiały - bo Brytyjczycy rozumieją amerykański angielski tak jak Amerykanie brytyjski.