Blog

W jakich branżach znajomość angielskiego jest najpotrzebniejsza?

Znajomość języka angielskiego jest dziś niezbędna w wielu branżach, stanowiąc istotny element w komunikacji zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. W globalizującym się świecie angielski stał się lingua franca. Oto branże, w których umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest szczególnie cenna.

Jakie są metody nauczania języka angielskiego?

W obecnych czasach nauka języka angielskiego jest nieodzownym elementem życia, zarówno w sferze edukacyjnej, jak i zawodowej. Wybór odpowiedniej metody nauczania może znacząco wpłynąć na tempo przyswajania języka, dlatego warto zrozumieć, jakie są dostępne metody nauczania języka angielskiego i jakie efekty mogą przynieść.

Przedrostki i przyrostki w angielskim

Język angielski z pewnością ma swoją gramatyczną specyfikę, ale jedno jest pewne - dodawanie afiksów, czyli tzw. prefixes (przedrostków) i suffixes (przyrostków) jest dosyć proste. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze znajduje się przed danym słowem, a te drugie tuż za nim, tworząc z nich jednolite wyrażenie.

"A, an, the" - czyli przedimki w języku angielskim

Przedimki (articles) to krótkie słowa, które występują przed rzeczownikami w języku angielskim. Mają kluczowe znaczenie w budowaniu poprawnych i zrozumiałych zdań. W angielskim istnieją przedimki: "a", "an" oraz "the".

Homofony, homonimy, homografy w języku angielskim

Język angielski, jak każdy inny język, jest pełen niuansów, które mogą być wyzwaniem dla osób uczących się tego języka. W szczególności, homofony, homonimy i homografy są pojęciami, które mogą powodować zamieszanie, ponieważ odnoszą się do słów, które mają podobne cechy, ale różnią się znaczeniem lub wymową. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej, czym są angielskie homografy, homofony i homonimy i jak je odróżnić.

Języki romańskie - co je łączy i dzieli?

Czy języki romańskie mają coś wspólnego z Rzymem (po włosku – Roma). Otóż w pewnym sensie tak, gdyż kwestią, która je łączy, jest pochodzenie. Wyodrębniły się one już w czasach rzymskich, a ich źródłem jest łacina ludowa, czyli język używany przez mieszkańców poszczególnych prowincji Cesarstwa.

Jak język angielski może pomóc w biznesowych negocjacjach?

Negocjacja to proces, który w naszym życiu ma miejsce praktycznie codziennie. Konsultacje biznesowe są dokładnie tym samym zjawiskiem, tyle że przeniesionym na zupełnie inną płaszczyznę. W związku z tym, że obowiązującym językiem biznesu jest wciąż angielski, warto go lepiej poznać, aby móc wykorzystać go w procesie negocjacji.

Hiszpański w Meksyku - czyli o meksykańskiej odmianie hiszpańskiego

Hiszpański w Meksyku nie tylko różni się od standardowego hiszpańskiego, ale również od innych odmian używanych w Ameryce Łacińskiej. Historia, kultura i geografia Meksyku odegrały kluczową rolę w kształtowaniu tej unikalnej wersji języka. Aby zrozumieć, dlaczego w Meksyku mówi się po hiszpańsku, warto cofnąć się w czasie i przyjrzeć się wpływom kolonialnym oraz procesom adaptacyjnym.

W jakich krajach mówi się po francusku?

Francuski jest jednym z najbardziej wpływowych języków na świecie. Język ten ma bogatą historię i kulturę, która sięga czasów średniowiecznych. Francuski jest jednym z najczęściej używanych języków urzędowych, co oznacza, że jest stosowany w administracji, edukacji oraz w dokumentach prawnych.

Czy język hiszpański i włoski są do siebie podobne?

Dwa języki, które, choć brzmią melodyjnie i ciepło, skrywają w sobie wiele podobieństw oraz różnic. Oba wywodzą się z łaciny i należą do rodziny języków romańskich, co sprawia, że dzielą wiele wspólnych cech gramatycznych i leksykalnych. Przysłuchując się im, łatwo zauważyć, jak blisko są ze sobą związane, mimo iż każdy z nich wykształcił unikalne cechy. Mimo że włoski i hiszpański mają wiele wspólnego, ich różnice kulturowe i historyczne nadają każdemu z tych języków swoją niepowtarzalną tożsamość i charakter.

Czym jest reported speech - czyli mowa zależna w angielskim

Chcąc biegle posługiwać się językiem angielskim, niezbędne jest zrozumienie reported speech, a więc mowy zależnej. Stosujmy ją podczas przekazywania informacji, które wcześniej zostały wyrażone przez kogoś innego, aczkolwiek bez cytowania jego dokładnych słów. Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu? Zapraszamy do lektury.

Co to jest inwersja w języku angielskim?

Inwersja w języku angielskim to konstrukcja gramatyczna, w której kolejność elementów zdania zostaje odwrócona w stosunku do standardowego szyku. Zamiast układu podmiot-orzeczenie, mamy orzeczenie-podmiot. Zabieg ten jest stosowany w celu podkreślenia lub uwypuklenia określonej części wypowiedzi, nadania jej specjalnego znaczenia lub emocjonalnego zabarwienia.

Przyszłość po hiszpańsku - czasy przyszłe w hiszpańskim

Hiszpański to jeden z takich języków, którego warto się nauczyć. Umiejętność komunikacji w tym języku przydać się może w trakcie spotkań biznesowych, na wakacjach i w wielu innych. W trakcie nauki każda osoba będzie musiała poznać czasy przyszłe hiszpańskie i pozostałą resztę. Oto skrót informacji na temat czasów, które należy znać w języki hiszpańskim.

Conditionals - czyli angielskie tryby warunkowe

W języku angielskim Conditionals, czyli tryby warunkowe, stanowią kluczowe zagadnienie gramatyczne. Te zdania typu "Jeśli…, to…" wymagają precyzji i zrozumienia różnych form, co czasem może być wyzwaniem dla uczniów, zwłaszcza tych z polskim językiem ojczystym. Jednakże zrozumienie ich struktury oraz sposobu ich tworzenia pozwala na skuteczne komunikowanie się i wyrażanie warunków w jasny sposób.

Czasy przeszłe w hiszpańskim - jak się ich nauczyć?

Dla osób początkowo zafascynowanych językiem hiszpańskim czas przeszły może być swoistym kubłem zimnej wody. Nie oszukujmy się - w języku polskim mamy jeden taki czas, a w hiszpańskim... cztery. Jak ułatwić sobie ich naukę? Okazuje się, że istnieje prosty sposób na ich zrozumienie. Jaki? Zapraszamy do lektury.

Czas Presente de Indicativo - w hiszpańskim o teraźniejszości

Język hiszpański jest pełen niespodzianek. Gdy już znamy jego podstawy, przychodzi moment, w którym musimy zmierzyć się z gramatyką. Jednym z pierwszych czasów, z którym przyjdzie nam się zapoznać, jest Presente de Indicativo, czyli teraźniejszy oznajmujący. W poniższym artykule spróbujemy się z nim zmierzyć.

Tryby w języku hiszpańskim - jakie są?

Język hiszpański to jeden z łatwiejszych języków obcych do nauki. Jednak podobnie, jak i wszystkie inne wymaga znajomości nie tylko słownictwa, ale i gramatyki. W języku hiszpańskim poza czasami bardzo ważne są też tryby - poznanie ich i nabycie umiejętności stosowania jest istotne dla każdego, kto chce dobrze opanować ten język. Język hiszpański to cztery tryby różniące się między sobą przede wszystkim zastosowaniem oraz zasadą konstruowania zdań.

Hiszpańska wymowa - najczęstsze pułapki

Jak radzić sobie z wymową w języku hiszpańskim? Nie ma wątpliwości, że nauka języka hiszpańskiego może przysporzyć wiele radości i korzyści. Jednak jednym z największych wyzwań jest poprawna hiszpańska wymowa. Niektóre dźwięki czy akcentowanie mogą sprawić trudności nawet najbardziej utalentowanym uczniom. W tym artykule przedstawimy kilka najczęstszych pułapek w wymowie w języku hiszpańskim.

Czasy przyszłe w języku niemieckim - Futur I i Futur II

Język niemiecki nie jest łatwy do nauki przede wszystkim ze względu na to, że występuje w nim sporo czasów. Jak mówić w tym języku o przyszłości? W zależności od tego, co ma zostać przekazane rozmówcy, można użyć jednego z dwóch czasów teraźniejszych prostych - Futur I lub Futur II. Jak te czasy przyszłe w niemieckim są stosowanie? Jak wygląda konstrukcja zdań w obu przypadkach?

Czas Plusquamperfekt - kiedy jest stosowany w niemieckim?

W języku niemieckim obok dwóch czasów przeszłych pojawia się również czas zaprzeszły Plusquamperfekt. Jest on używany dosyć sporadycznie i co ważne, nigdy nie występuje samodzielnie. Jak tworzyć zdania w tej konstrukcji czasowej i co trzeba o niej wiedzieć? Poznaj budowę i zastosowanie czasu Plusquamperfekt.

Czas przeszły Perfekt - najważniejsze informacje

Czas Przeszły Perfekt, określany także nazwą: czas Perfekt niemiecki, to jeden z kluczowych czasów w języku niemieckim. Jest używany do wyrażania wydarzeń i działań, które miały miejsce w przeszłości i mają związek z teraźniejszością. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące jego budowy i zastosowania.

Jak stosować niemiecki czas Präteritum?

Niemiecki czas Präteritum, znany również jako Imperfekt, to jedno z podstawowych czasów w języku niemieckim. Jest używany do wyrażania wydarzeń i czynności, które miały miejsce w przeszłości. Poznaj kilka informacji na temat jego budowy i zastosowania, aby rozwinąć umiejętność posługiwania się językiem niemieckim.

Czas teraźniejszy Präsens - budowa i zastosowanie

Czas teraźniejszy niemiecki Präsens stanowi fundamentalną konstrukcję w języku niemieckim. Jest to forma czasu, która opisuje wydarzenia, które mają miejsce obecnie lub mają charakter ogólny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej budowie czasu teraźniejszego oraz omówimy różnorodne sytuacje, w których można go zastosować. Zrozumienie tej formy czasu jest kluczowe dla płynnej komunikacji w języku niemieckim, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Ile jest czasów w języku niemieckim?

Dokładnie, zrozumienie czasów w gramatyce języka naszych zachodnich sąsiadów jest kluczowym elementem dla osiągnięcia płynności w komunikacji i konstruowania zdań w języku niemieckim. Znajomość gramatyki w tym zakresie pozwala na precyzyjne wyrażanie czasu, w którym odbywają się czynności oraz ich relacji w stosunku do innych wydarzeń.

Różne akcenty w języku angielskim

Angielski na skutek wydarzeń historycznych i swojej względnej łatwości w nauce stał się językiem światowym. Oznacza to, że mówi w nim proporcjonalnie największa część ludzkości. Nie jest to jednak wszędzie ten sam język. Akcenty w angielskim zdecydowanie wyróżniają się od siebie. Wynika to przede wszystkim z kulturowych różnic pomiędzy osobami w nim mówiącymi. Nie jest możliwe, aby język, którym posługują się miliardy ludzi, wszędzie brzmiał tak samo.

Ile jest czasów w języku hiszpańskim?

Gramatyka w języku hiszpańskim nie jest łatwa przede wszystkim ze względu na to, że funkcjonuje w nim aż siedem czasów gramatycznych. Tylko jeden wyraża teraźniejszość, dwa przeznaczone są do opisywania przyszłości, natomiast czasy przeszłe są aż cztery. Ze względu na to, że w języku polskim są tylko trzy czasy, nauka hiszpańskiej gramatyki może być nieco utrudniona. Dlatego ucząc się języka hiszpańskiego, już od samego początku należy ćwiczyć stosowanie gramatyki.

Czy hiszpańska gramatyka jest trudna?

Język hiszpański to jeden z najbardziej melodyjnych języków na świecie. Jego unikalne brzmienie przyciąga chętnych, którzy pragną się go nauczyć. Nie da się ukryć, że znajomość języka hiszpańskiego to również praktyczna umiejętność. Jest to język, którym posługuje się ponad 400 milionów ludzi na całym świecie. Nauka języków obcych bywa jednak dużym wyzwaniem. Czy tak jest w przypadku języka hiszpańskiego? Grunt to przyswoić zagadnienia gramatyczne. Wyjaśniamy zatem, czy hiszpańska gramatyka jest trudna.

Imiesłowy w języku niemieckim

Ucząc się języka niemieckiego, warto wiedzieć, że przyswoić należy dwa imiesłowy Partizip I (imiesłów czasu teraźniejszego) oraz Partizip II (imiesłów czasu przeszłego). Imiesłowy w niemieckim są niezwykle istotne, dlatego chcąc opanować perfekcyjnie ten język, należy znać zasady ich tworzenia.

Najpopularniejsze angielskie łamańce językowe

Łamańce językowe obecne są w każdym języku. To trudne do wypowiedzenia zbitki wyrazów lub krótkie wierszyki. Stanowią wyzwanie dla rodzimych użytkowników języka, a co dopiero dla tych, którzy uczą się go jako języka obcego. W języku angielski również nie brakuje łamańców (tongue twisters). Poniżej poznasz najpopularniejsze z nich i dowiesz się, dlaczego warto je czasem powtarzać.

Imiesłowy w języku angielskim

Imiesłowy w języku angielskim są nieosobowymi formami czasowników. Można wyróżnić trzy ich rodzaje, wszystkie są nieodmienne. Poniżej postaramy się je opisać, podając przy tym odpowiednie przykłady ich użycia w zdaniach.

Future Perfect Continuous - co musisz o nim wiedzieć?

Czas Future Perfect Continuous to jeden z prostszych czasów wykorzystywanych w języku angielskim. Ma on dosyć łatwą do wyuczenia konstrukcję i jest wykorzystywany w konkretnych sytuacjach. Chcesz dowiedzieć się jak używać Future Perfect Continuous? Zapraszamy do lektury!

Future Perfect - jak używać tego czasu?

Future Perfect to czas, z którym zapoznają się głównie te osoby, które dość biegle posługują się angielskim. Co ciekawe, nie ma on swojego odpowiednika w języku polskim. Sprawdźmy zatem, czym on jest, kiedy się go stosuje i jak buduje się z nim zdania. Zapraszamy do lektury!

Future Continuous – jak posługiwać się tym czasem?

Jednym z czasów wykorzystywanych w języku angielskim jest Future Continuous. Mo on za zadanie opisać czynność, która będzie trwała w przyszłości, w pewnym okresie czasu. Chcesz wiedzieć, jak używać tego czasu podczas codziennej komunikacji? Jeżeli tak, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość – trafiłeś w miejsce, w którym poznasz najważniejsze informacje na ten temat. Pokażemy Ci, jak tworzy się zdania z użyciem Future Continuous oraz kiedy stosuje się ten czas.

Jaki jest czas Future Simple?

Poprawne porozumiewanie się w języku angielskim wymaga umiejętności zastosowania właściwych czasów w odpowiednich okolicznościach. Jednym z nich jest Future Simple, który — jak się okaże — jest bardzo prosty pod względem gramatycznym. Kiedy zatem należy go używać i jak budować z nim zdania?

Past Perfect Continous - co trzeba o nim wiedzieć?

Past Perfect Continous jest jednym z 12 angielskich czasów. Wykorzystywany jest to opisywania czynności, które miały miejsce w przeszłości, trwały przez określony czas i zostały zakończone. Podstawa budowania zdań w tym czasie to czasownik "had" oraz "been". Czasownik główny będzie miał końcówkę -ing. Umiejętność zastosowania czasu Past Perfect Continous pozwoli umiejętnie i precyzyjnie opisywać wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości.

Kiedy indywidualne lekcje angielskiego to najlepszy pomysł?

Rosnące wymagania względem szkół organizujących naukę języków obcych doprowadziły do sytuacji, w której zajęcia organizowane są zdalnie i w sposób indywidualny. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym platformom komunikacyjnym korzystającym z dostępem do Internetu.

Past Continuous - kiedy używamy?

Jeśli chcemy mówić o przeszłości w języku angielskim, możemy korzystać z wielu różnych konstrukcji czasowych. Jedną z nich jest właśnie Past Continuous, a więc czas przeszły ciągły. Jak wygląda budowa i zastosowanie Past Continuous?

Past Perfect - budowa i zastosowanie

Lubisz się rozwijać i stawiasz na języki? Już jakiś czas uczysz się angielskiego i część czasów już znasz. Słyszałeś o Past Perfect i zastanawiasz się, po co Ci kolejny czas przeszły? Jeśli zamierzasz uzyskać certyfikat językowy, warto go jednak poznać. Sprawdź, jak wygląda i kiedy czas Past Perfect (nazywany zaprzeszłym) jest używany.

Past Simple - kiedy i jak używać?

Nauka języka angielskiego to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, które pozwoli nam nie tylko biegle posługiwać się językiem obcym, ale również otworzy wiele drzwi do kariery. Język angielski także jest językiem międzynarodowym, dlatego wyjeżdżając na wakacje, warto umieć się nim posługiwać. Co więcej, oprócz nauki słów istotną rolę odgrywają w nim czasy takie jak Past Simple.

Present Perfect Continuous — jaki to czas?

Czas Present Perfect Continuous to struktura gramatyczna stosowana w języku angielskim, która pozwala na łączenie przeszłości z teraźniejszością, a jej złożona konstrukcja często wykorzystywana jest w naturalnych konwersacjach pomiędzy native speakerami. Dlatego podczas nauki języka angielskiego, warto poznać charakterystykę, budowę i zakres zastosowań tego czasu.

Present Perfect — jak i kiedy używamy?

Present Perfect to jeden z podstawowych czasów używanych w języku angielskim. Jego zrozumienie jest bardzo ważnym etapem w nauce języka. Present Perfect to czas, który nie ma swojego odpowiednika w języku polskim, dlatego też może sprawiać niewielkie trudności.

Czas Present Continuous - budowa i zastosowanie

Nauka języka angielskiego jest od wielu lat bardzo popularna w naszym kraju. W szkołach uczniowie zapoznawani są zarówno ze słownictwem, jak i zasadami tworzenia zdań. Znajomość obcego języka jest pomocna w życiu prywatnym, a także podczas poszukiwania zatrudnienia. Jednym z podstawowych czasów używanych podczas swobodnej komunikacji jest Present Continuous, czyli czas teraźniejszy ciągły. Jak należy go używać?

Present Simple - co musisz o nim wiedzieć?

Czas Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty, to jeden z podstawowych czasów w języku angielskim. Zwqykle jest pierwszym czasem, który poznaje się podczas nauki tego języka obcego. Jak sama nazwa wskazuje, jest on bardzo łatwy w budowie, a do tego używa się go bardzo często - podczas mówienia o zwyczajach, rzeczach, bądź o tym, co robimy każdego dnia.

Poziomy znajomości języka angielskiego

Jeśli chodzi o poziomy biegłości językowej, to w języku angielskim jest ich 6. Najpopularniejszym systemem określania jest skala Rady Europy (po angielsku: Common European Framework of Reference).

Ile czasów jest w języku angielskim?

Język angielski, co nikogo już współcześnie nie dziwi, stał się najpopularniejszym językiem świata. Przede wszystkim w nauczaniu: szkołach czy jako wybór języka do nauki na lekcjach prywatnych.

Z racji jego pozycji każdy, kto nie miał z angielskim do czynienia, bądź miał w małym stopniu, może zadawać sobie wiele pytań à propos tego języka.

Jedno pytanie, które pada dość często, dotyczy ilości czasów w angielskim. W polskim mamy ich 3: przeszły, teraźniejszy i przyszły, a ile ich jest w omawianym dzisiaj angielskim? Dowiedzmy się!

Czym są idiomy w języku angielskim?

Ucząc się języka angielskiego, na co dzień mamy do czynienia z różnego typu wyrażeniami idiomatycznymi. Można powiedzieć, że język ten wręcz obfituje w idiomy, a dodatkowo są one często używane w mowie potocznej, dlatego naprawdę warto je poznać. Czym dokładnie są idiomy angielskie i w jaki sposób rozumieć ich znaczenie?

Jak zacząć płynnie mówić po angielsku?

Język angielski to podstawa, jeśli chcemy istnieć i poruszać się w świecie internetu, biznesu, IT, mody i wielu innych dziedzin. Wielu osobom czytanie i pisanie w tym języku nie sprawia trudności, natomiast płynny angielski w mowie to już inna para kaloszy. Istnieje kilka sposobów, aby poprawić się i wypełnić luki w tym zakresie. Jakie? Dowiecie się z naszego artykułu.

Jak mózg uczy się języka?

Obecnie znajomość języków obcych jest absolutnie niezbędna do znalezienia dobrej i wysoko płatnej pracy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nauka nie jest taka prosta, wymaga nie tylko czasu, ale również odpowiedniej motywacji i wytrwałości. Chcąc efektywnie uczyć się języków obcych, warto przy tym wiedzieć, jak działa ludzki mózg. Taka wiedza naprawdę jest w stanie nie tylko wspomóc pamięć, ale również efektywniej przyswajać nowe słownictwo. Prowadzone badania udowadniają, że odpowiednia aktywność mózgu ma duży wpływ na efektywność nauki języka obcego.

Wakacje się kończą? Zaplanuj sobie czas na jesień

Sierpień, a w zasadzie jego druga połowa to czas, w którym wakacje dla większości osób są tylko już wspomnieniem. Chłodne, mgliste poranki coraz bardziej dają się we znaki i niestety całkiem słusznie kojarzą się z nadciągającą falą zimna i szarości. Czy to oznacza, że jedyne co nam wtedy pozostaje to zawinięcie się w koc i spędzenie tego trudnego czasu w domowym zaciszu? Otóż nie! Czas ten można przyjemnie spędzić, poznając nowych ludzi i ucząc się zupełnie nowych umiejętności.

Pracujesz za granicą? Ucz się języka w Polsce dzięki kursom online

Praca za granicą – dla jednych spełnienie marzeń, dla innych konieczność. Niekiedy decyzja o wyjeździe zapada tak szybko, że nie ma wystarczająco czasu na skorzystanie z kilku dodatkowych lekcji języka obcego. Nic straconego – kursy językowe online pozwalają na odświeżenie podstaw i poznawanie nowych słówek już w trakcie podróży do planowanego miejsca pobytu.

Biegłe władanie językiem obcym - na jakie korzyści możesz liczyć?

Zdecydowana większość osób potrafi porozumiewać się w językach obcych. Naturalnie sama "umiejętność" prostej konserwacji to jeszcze biegłe władanie językiem. O ile wypowiedzenie prostych słów na powitanie może przydać się w niektórych sytuacjach, o tyle umiejętne i płynne mówienie np. po angielsku, znacznie ułatwia życie. Przyjrzyjmy się zatem, jak bardzo biegła znajomość języka angielskiego zmienia wszystko.

Zalety kursów językowych online

Ze względu na szybkie tempo życia, w XXI wieku pojawiło się wiele nowych technik nauki języków obcych. Jedną z takich doskonałych opcji jest zdalna nauka języków obcych. Takie internetowe kursy językowe mogą pomóc Ci osiągnąć elokwencję i stać się wielojęzycznym. Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego nauka języków obcych online jest lepszym wyborem niż opcja stacjonarna, mamy dla ciebie kilka korzyści płynących z takiego trybu nauczania.

Zaplanuj na spokojnie swój rozwój — wybierz kurs wcześniej

Znajomość języka obcego może być nie tylko sposobem na ciekawe, inspirujące hobby, ale także cennym atutem na rynku pracy XXI wieku. To właśnie dlatego warto podejść odpowiedzialnie do kwestii nauki zagranicznego języka. W przeciwnym wypadku fiasko całego przedsięwzięcia staje się niestety bardzo prawdopodobne. Co należy zrobić, by móc uniknąć klęski? Czy kursy językowe online to dobre rozwiązanie? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na te pytania.

Językowe kursy wakacyjne - wykorzystaj energię lata na swój rozwój

Lato to moment w roku, kiedy mamy znacznie więcej czasu, a także energii na realizacje naszych celi i pragnień. Dobrym pomysłem na wykorzystanie czasu wolnego, który spowodowany jest wakacjami czy urlopem na produktywne spędzenie tych miesięcy. Wiele osób decyduje się na to, aby wakacje było momentem, w którym pójdą da przodu ze swoimi umiejętnościami językowymi.

Jaki kurs angielskiego wybrać? Sprawdzamy możliwości

Niektórym wydaje się, że nauka angielskiego to prosty proces. Wystarczy zapisać się do szkoły stacjonarnej lub kurs angielskiego online albo uczyć się nawet poprzez aplikację. Jednak jak się okazuje nie jest to takie proste, ponieważ, gdy źle dobierzemy zajęcia do naszych indywidualnych potrzeb, to nie tylko nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów, ale, także narazimy się na niepotrzebne koszty. Dodatkowo taka nauka nie pomoże nam się przygotować do egzaminu certyfikacyjnego, potrzebnego do wymarzonej pracy.

kurs angielskiego online

Od czego zacząć powrót do nauki języka angielskiego?

Z rozmów z naszymi klientami wnioskujemy, że decyzja o powrocie do nauki języka angielskiego to odważna decyzja. My mówimy: to bardzo dobra decyzja. Warto znaleźć czas dla siebie i swój rozwój.

Język angielski a rozwój zawodowy

Znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego pomaga w karierze zawodowej. Daje możliwość znalezienia lepszej i atrakcyjniejszej pracy, zarówno pod względem finansowym, jak i dalszego rozwoju, czy awansu. Wielu pracodawców uważa, że wysokie umiejętności językowe, mogą być oznaką tego, że potencjalny pracownik posiada nie tylko większą motywację do nauki, ale także i do pracy. Znajomość angielskiego pomaga także na polu zawodowym, jak i w życiu prywatnym, ponieważ pozwala na swobodne porozumiewanie się podczas podróży lub w kontaktach zagranicznych.

Plan nauki angielskiego – dlaczego warto go mieć?

Bardzo ważnym elementem, który w przypadku wielu osób może okazać się kluczem do sukcesu, dzięki któremu w końcu będą mogli płynnie mówić po angielsku, jest dobre i rozsądne zaplanowanie nauki. Odpowiednio przygotowany program nie tylko w znacznym stopniu ułatwi zdobywanie wiedzy, ale także pozwoli na przyspieszenie całego procesu, co umożliwi osiągnięcie sukcesu. Ważne, aby nasz plan był stworzony w taki sposób, który pozwoli na robienie postępów krok po kroku przy jednoczesnym nieprzemęczeniu się samą nauką.

Jak wrócić do nauki angielskiego po przerwie?

Nie wszystkie metody nauki języka angielskiego są równie skuteczne. Często, nie widząc właściwych rezultatów, zniechęcamy się do dalszych ćwiczeń, jednakże pod wpływem różnych sytuacji, np. chęci zdobycia lepszej pracy czy swobodnego porozumiewania się w tym języku za granicą, wracamy do nauki. Do języka wracamy też w dorosłości, gdy poprzednio naukę porzuciliśmy, ukończywszy ostatnią szkołę, czy studia. Ważne, aby nie popełniać dawnych błędów, by powrót do nauki języka angielskiego po przerwie przyniósł wyczekiwane rezultaty.

Business English – w jakich sytuacjach może się przydać?

W obecnych czasach podstawowa znajomość języka angielskiego to konieczność. Jeśli jednak chodzi o biznes, taki poziom jest niewystarczający. Aby móc porozumiewać się sprawnie w relacjach biznesowych, konieczna jest nie tylko zaawansowana znajomość języka, ale także umiejętność posługiwania się korporacyjnym slangiem. Czym jest Business English i kiedy może się przydać?

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Znajomość języków obcych pełni znaczącą rolę w naszym życiu i do tego nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność biegłego posługiwania się kilkoma językami zdecydowanie poprawia komfort życia. Dlatego coraz częściej rodzice zadają sobie pytanie, kiedy powinna się rozpocząć nauka języka dla dziecka? Kiedy przypada na naukę najlepszy czas? Nasza odpowiedź brzmi: im wcześniej, tym lepiej.

Jakie zawody wymagają biegłej znajomości angielskiego?

Nauka nowych języków to ciekawe zajęcie, które pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze naszego mózgu, a wyuczony przez nas język może się kiedyś przydać. Zarówno w Polsce jak i za granicą, tym najczęściej nauczanym - zarówno w szkołach, również tych językowych, jak i w domu za pomocą komputera lub aplikacji na telefonie jest język angielski. Trudno dziwić się temu zjawisku - niewielu jest na świecie ludzi, którzy nie potrafią wypowiedzieć po angielsku choćby paru słów. Znajomość angielskiego pomaga też często na rynku pracy, jako umiejętność dodatkowa lub ta podstawowa.

Zamiast w pojedynkę ucz się języka w duecie

Wiele osób chciałoby się nauczyć języka obcego. To pragnienie jest jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ znajomość języków ma wiele zalet. Nie tylko pobudza mózg do aktywności, podnosi sprawność organizmu i poprawia pamięć, ale także niesie inne wymierne korzyści w różnych dziedzinach życia. Dzięki sprawnej komunikacji można osiągnąć bardzo wiele i to zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. A gdyby tak zapisać się na kurs językowy w duecie? To znakomity pomysł, a my podpowiadamy, dlaczego warto to zrobić.

Nowy rok - nowy język?

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób stawia przed sobą nowe wyzwania i cele. Postanowienie noworoczne często dotyczy nauki języka obcego. To oczywiście wspaniały pomysł. Możliwość porozumiewania się w innych językach otwiera wiele drzwi. Nie tylko podnosi atrakcyjność na rynku zawodowym, ale umożliwia również poznanie innych kultur, ułatwia podróżowanie, pozwala na tworzenie nowych znajomości. Pytanie tylko, jak wytrwać w swoim postanowieniu i owocnie wykorzystać kolejne dwanaście miesięcy?

Jak pandemia wpłynęła na możliwości rozwoju?

Pandemia skomplikowała nasze funkcjonowanie w wielu sferach. Wielu z nas ograniczyło wyjścia do pracy, przestało chodzić na siłownię, czy ograniczyły się również możliwości rozwijania własnego hobby. Na szczęście jednak, wraz z rozwojem sytuacji, pojawiają się wciąż nowe możliwości zarówno podejmowania pracy i podtrzymywania standardowych czynności oraz do kontynuowania kontaktów z ludźmi w sposób efektywny. Świat przeniósł się do przestrzeni online. Jak wygląda to w sferze rozwoju osobistego?

Język biznesowy - jak przeprowadzić dobry small talk?

Czy nam się to podoba, czy nie, small talk jest ważną częścią biznesu. Czy to w windzie, na konferencji, w sali wykładowej, czy podczas rozmowy przez telefon. Small talk jest po to, aby przełamać lody. Pomaga nam budować wartościowe relacje i zaufanie wśród współpracowników. Nie wspominając o tym, że jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, z kim pracujesz. Small talk może wydawać się mało istotny i nieistotny, ale w rzeczywistości jest niezbędny we wszystkich rodzajach firm. Pomaga tworzyć spójność społeczną, która umożliwia interakcję i buduje zaufanie.

Czy portugalski jest podobny do hiszpańskiego?

Hiszpański i portugalski to dwa języki romańskie wywodzące się z Półwyspu Iberyjskiego, z grupy języków indoeuropejskich. Ze względu na pochodzenie języków z łaciny ludowej (latin vulgar), mają one ze sobą wiele wspólnego. Choć na pozór są to języki siostrzane, to osoby znające język hiszpański będą mieć problem ze zrozumieniem kogoś, kto mówi po portugalsku, i na odwrót. Przyjrzenie się temu jak kształtowały się języki, i z jakich źródeł czerpały swoje słownictwo i gramatykę, pozwoli lepiej zrozumieć podobieństwa i różnice między hiszpańskim a portugalskim.

Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Spośród języków europejskich portugalski jest nieco na uboczu. Uczy się go dużo mniej osób niż języka sąsiadów z Półwyspu Europejskiego. Okazuje się, że walory języka portugalskiego są pomijane, co przekłada się na nikłą popularność. Ten fakt jest zarazem szansą, bo język portugalski przydaje się nie tylko podczas podróży w okolice Porto, Lizbony czy na Maderę, ale też zyskuje jako język biznesowy (warto wspomnieć, że największa sieć dyskontów na polskim rynku jest w portugalskich rękach).

Język francuski - łatwy czy trudny?

Marzy Ci się kupienie bagietki w ojczystym języku paryżan? A może chciałbyś rozumieć, o czym śpiewa Edith Piaf? Nic prostszego – język francuski stoi przed Tobą otworem. I nie daj sobie wmówić, że to język tak trudny, że nie ma sensu zaczynać, bo to tylko niemający wiele wspólnego z prawdą stereotyp. Zawsze warto nauczyć się czegoś nowego. Wystarczy, że zaczniesz. A potem – po prostu bądź regularny. I pamiętaj - francuski jest piękny!

Jak szybko nauczyć się rosyjskiej cyrylicy?

Język rosyjski wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Niestety, dla wielu osób znacznym wyzwaniem jest zrozumienie zasad pisowni cyrylicą, której zasady pisowni można zrozumieć w pół roku lub... w dwa dni. Co zrobić, aby nauczyć się jej w miarę szybko?

Krótka historia języka hiszpańskiego

Buenos dias, czyli dzień dobry - to jedno z bardziej znanych nawet laikom słów po hiszpańsku. Czas jednak na poznanie historii, różnic i różnych ciekawostek na temat języka hiszpańskiego.

Czy warto korzystać ze słowników ucząc się języków?

Każdy z nas korzystał chyba ze słownika, czy to w celu wyszukania nieznanego nam dotychczas słowa w naszym języku ojczystym lub znaczenia w języku obcym. Słowniki pomagały w nauce naszym dziadkom, rodzicom, nam i będą pomagać dalej kolejnym pokoleniom. Spójrzmy na niektóre rodzaje słowników i jak najlepiej wykorzystać podczas nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Ile czasu zajmie nauka języka niemieckiego?

Dziś, jak nigdy wcześniej świat jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Chętniej wyjeżdżamy do innych krajów. Czasem są to wyjazdy służbowe. Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach konieczność. Już dzieci w przedszkolu rozpoczynają naukę języka obcego. Dzieci bowiem, posiadają naturalną ciekawość świata i zdolność szybkiego przyswajania wiedzy. Warto więc zachęcać dzieci i młodzież do nauki języków obcych, bo to zaprocentuje na przyszłość. Nauka języka obcego, niezależnie od wieku wiąże się z dużą dozą cierpliwości, ale przede wszystkim systematycznością.

Jak polubić naukę języków?

Nauka języków obcych często kojarzy się ze żmudnym wkuwaniem na pamięć słówek, fraz czy zasad gramatyki. To bardzo często powoduje niechęć do kontynuowania pracy nad poznawaniem nowego języka, co w późniejszym czasie przekłada się na całkowitą rezygnację z nauki. Co zrobić, aby edukacja językowa nie była przykrym obowiązkiem, a przyjemnością połączoną z satysfakcją swobodnego komunikowania się w nowo poznanym języku?

Dlaczego znajomość angielskiego jest ważna w biznesie?

Bez angielskiego ani rusz – przydaje się on nie tylko podczas podróży, ale też w pracy. Jego znajomość jest niezbędna dla osób, które myślą o zrobieniu kariery zawodowej i o współpracy z zagranicznymi firmami. Wtedy nie wystarczy jedynie płynnie porozumiewać się po angielskim w codziennych sytuacjach. Konieczne jest poznanie biznesowych zwrotów, wyrażeń i specyficznego żargonu.

Nauka języka, czyli sposób na nudę w wakacje

Zbliżają się wakacje i wiesz już, że będziesz miał nieco więcej czasu dla siebie? Zastanawiasz się, jak pożytecznie go wykorzystać? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wakacyjny kurs językowy. Jeśli tylko wybierzesz odpowiednią szkołę i uczyć będą cię wykwalifikowani lektorzy, poznawanie słów, gramatyki i szlifowanie umiejętności stanie się prawdziwą przyjemnością!

Wyjazd za granicę bez znajomości języka

Wyjazd za granicę jest dość stresującym przeżyciem, ponieważ zostawiamy rodzinę, przyjaciół, dom i wszystko to, co znane na rzecz całkiem nieznanego. Dodatkowy dyskomfort może powodować nieznajomość języka, ponieważ jest to szczególnie problematyczne, zwłaszcza w sytuacji gdy wyjeżdża się za granicę do pracy. Dłuższy pobyt za granicą bez znajomości języka może okazać się bardzo trudny i być dużym obciążeniem psychicznym dlatego trzeba się zmobilizować i nauczyć się dobrze języka. Oszczędzi to nam bardzo wielu kłopotów.

Jak nauczyć się języka obcego w starszym wieku?

Wiele osób marzy o opanowaniu języka obcego, ale nigdy nie podejmuje inicjatywy, aby to zrobić. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie jesteś jedną z tych osób, które chciałyby nauczyć się nowego języka, ale jeszcze nie podjęły żadnych działań. Jeśli tak jest, nie przejmuj się tym! Istnieje wiele sposobów dla dorosłych, aby nauczyć się angielskiego, takie jak kursy online. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy, jak osoby starsze mogą rozpocząć naukę angielskiego online, nie płacąc zbyt wiele pieniędzy i nie mając czasu na standardową naukę w szkołach popołudniowych.

Jak uczyć się niemieckiej gramatyki?

Nauka każdego nowego języka obcego wymaga ogromu czasu i systematyczności. Szczególnie w przypadku języka niemieckiego nauka gramatyki może sprawiać dużo trudności, nie tylko osobom początkującym. Prawdopodobnie każda z osób, które podejmują się tego niełatwego zadania, zastanawia się, jak można przyspieszyć i ułatwić sobie ten proces. Jest na to kilka sposobów, poznaj więc te najskuteczniejsze.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

O tym, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ciężko więc dziwić się rodzicom, że już od najmłodszych lat próbują oni zaangażować swoje pociechy w edukację nowego języka. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Angielski w wersji brytyjskiej czy amerykańskiej?

Język angielski to najpopularniejszy język obcy do nauki na całym świecie. Każda osoba, która chce się go nauczyć, musi jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej powinien być on wersji. Wbrew pozorom, istnieje wiele różnic między amerykańską a brytyjską odmianą angielskiego. Którego z nich lepiej się nauczyć?

Ile czasu zajmie nauka angielskiego do biegłości?

Język angielski cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Łatwo dogadać się w nim czasie podróży, czy naukowej konferencji. W tym drugim przypadku wymagana jest jednak zaawansowana znajomość tego języka. Jak szybko można osiągnąć biegłość w języku angielskim?

Który język obcy wybrać do nauki?

O tym, że warto uczyć się języków obcych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pytanie tylko brzmi, na który język się zdecydować? Życie jest zdecydowanie za krótkie, aby przyswoić dużą ich ilość. Warto więc dokładnie przemyśleć swój wybór.

Czy angielski to trudny język do nauki?

Cóż, obecnie angielski to lingua franca. Ciężko znaleźć kontrargumenty, aby się go nie uczyć. Mimo to, wiele osób unika tego tematu jak ognia. Przyswajanie języka angielskiego wydaje się im być bardzo trudne. Często powołują się one na brak talentów do nauki języków obcych lub stwierdzają, że nie mają do tego głowy. Tak się jednak składa, że język angielski wcale nie jest aż taki skomplikowany, jak się wydaje. Każdy może się go w stopniu komunikatywnym nauczyć.

Nowy rok to dobry moment na nowy język

Początek nowego roku to doskonały moment, by rozpocząć naukę obcego języka. Mamy wtedy duży dużo optymizmu, a wydłużający się dzień i światło słoneczne przypominają nam o lecie, kiedy więcej podróżujemy. Czemu więc się do tych wyjazdów nie przygotować i nie zacząć poznawać inny język? To może być wspaniała przygoda, która otworzy wiele drzwi i pozwoli komunikować się z różnymi ludźmi, a także poznawać ich kulturę.

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Dla wielu osób uczenie się języka obcego jest równoznaczne z uczeniem się na pamięć mnóstwa nowych słówek. Przeświadczenie to często bierze się ze szkoły, gdzie nauczyciele lubią w formie kartkówek sprawdzać zasób słownictwa uczniów. Niestety, taka forma nauki bywa zniechęcająca, a przyswojone naprędce słówka często po prostu uciekają z pamięci. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by uczyć się słówek skuteczniej i przyjemniej.

Świąteczny voucher na kurs językowy

Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, kiedy chcemy naszym bliskim okazać miłość i szacunek. Stąd tak silna tradycja wręczania sobie upominków. Niestety, z roku na rok coraz trudniej przychodzi znalezienie odpowiedniego upominku, który byłby zarówno praktyczny, jak i zaskakujący. A gdyby tak zdecydować się na świąteczny voucher?

Zdrowe podejście do świata online

Wirtualna rzeczywistość od lat staje się w naszym codziennym życiu coraz ważniejsza. Zmiany te przyśpieszyła epidemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele z naszych aktywności zdecydowaliśmy się odbywać drogą online. Ma to wiele zalet, ale także i minusów. Bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie proporcje i mieć dystans do wirtualnego świata. Jak to zrobić?

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Niemiecki to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Dla ponad 100 milionów ludzi jest on językiem ojczystym, a urzędowo używany jest w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie i w Szwajcarii. Jego popularność nie ogranicza się jednak tylko do Europy, gdyż najnowsze dane wskazują, że w skali całego świata posługuje się nim prawie 130 milionów osób.

Nauka samodzielna czy ze szkołą językową?

Dzisiejsze czasy są pełne wyzwań i bardzo się różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie nauka języka obcego była mało znacząca dokładką do szkolnych lekcji. Obecnie nauka języka obcego zaczyna się już w przedszkolu. W szkole podstawowej i średniej najczęściej są dwa języki obce, jeden wiodący, którego nauka zaczyna się już w zerówce oraz drugi język, który przeważnie jest uczony w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Najczęściej językiem wiodącym jest język angielski, a dodatkowym: hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, w zależności od profilu szkoły, tradycji i możliwości. Nauka języka angielskiego w szkole często jest niewystarczająca, aby opanować język na wysokim poziomie.

Czy nauka języków obcych przez Internet jest skuteczna?

Z roku na rok rośnie wśród ludzi świadomość, że nauka języków obcych nie musi przebiegać w sposób identyczny z tym, który pamiętają ze szkoły. Coraz więcej osób przekonuje się, że skuteczne poznanie nowego języka nie wymaga specjalnych talentów lingwistycznych oraz że podczas nauki najważniejsze jest dobranie odpowiednich metod i systematyczna współpraca z doświadczonymi, rzetelnymi lektorami. W ostatnich miesiącach bardzo popularna jest nauka języków obcych online. Wiele osób zastanawia się, czy jest to dobry pomysł? Jaka jest skuteczność edukacji zdalnej?

Nauka angielskiego przez Skype - czy to możliwe?

Język obcy jest nieodłącznym elementem w obecnym świecie. Warto go znać, gdyż dzięki znajomości możemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy, podróżowanie bez barier po świecie i nawiązywanie nowych znajomości. Możliwości komunikacji internetowej umożliwiają naukę języków online.

Proste zasady nauki języka w domu

Bardzo wiele osób posiada własne doświadczenia związane z przyswajaniem wiedzy w domu. Efekty podejmowanych prób są różnorodne. Jest spora grupa osób, która dość szybko zniechęciła się do takiej formy pogłębiania swoich umiejętności. Zabrakło jej samozaparcia, brakowało postępów, przedmiot okazał się zbyt trudny. Często są to wytłumaczenia nazbyt proste, ale też te niepowodzenia to konsekwencja braku planu skutecznie prowadzącego do celu.

Kurs angielskiego przez Internet

Najskuteczniejszym sposobem nauki języka jest obcowanie z nim na co dzień. Jednak mało kto może sobie pozwolić na dłuższy wyjazd na kurs, nie tylko ze względów finansowych. Wartą uwagi alternatywą dla wszystkich, którzy chcą pogłębić język Szekspira i Dickensa, jest nauka angielskiego online.

Czy języków obcych można uczyć się online?

Znajomość języków obcych od lat pozostaje cenionym na rynku pracy atutem, bez wątpienia przydaje się też w codziennym życiu. Zwłaszcza język angielski coraz częściej przenika do naszej rodzimej kultury, wiele wyrażeń w nim sformułowanych przechodzi do naszej mowy, ale spotykamy się z nim też w reklamach, na etykietach, plakatach itd. Nauka języka, poza czysto praktycznymi względami, ma też tę zaletę, że jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Nikt chyba nie wątpi, że języki obce warto znać, a zatem warto się ich uczyć. Czasem problemem jest jednak wygospodarowanie na tę naukę czasu oraz znalezienie odpowiedniej metody, która da szybkie i trwałe rezultaty.