Blog

Jak pandemia wpłynęła na możliwości rozwoju?

Pandemia skomplikowała nasze funkcjonowanie w wielu sferach. Wielu z nas ograniczyło wyjścia do pracy, przestało chodzić na siłownię, czy ograniczyły się również możliwości rozwijania własnego hobby. Na szczęście jednak, wraz z rozwojem sytuacji, pojawiają się wciąż nowe możliwości zarówno podejmowania pracy i podtrzymywania standardowych czynności oraz do kontynuowania kontaktów z ludźmi w sposób efektywny. Świat przeniósł się do przestrzeni online. Jak wygląda to w sferze rozwoju osobistego?

Język biznesowy - jak przeprowadzić dobry small talk?

Czy nam się to podoba, czy nie, small talk jest ważną częścią biznesu. Czy to w windzie, na konferencji, w sali wykładowej, czy podczas rozmowy przez telefon. Small talk jest po to, aby przełamać lody. Pomaga nam budować wartościowe relacje i zaufanie wśród współpracowników. Nie wspominając o tym, że jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, z kim pracujesz. Small talk może wydawać się mało istotny i nieistotny, ale w rzeczywistości jest niezbędny we wszystkich rodzajach firm. Pomaga tworzyć spójność społeczną, która umożliwia interakcję i buduje zaufanie.

Czy portugalski jest podobny do hiszpańskiego?

Hiszpański i portugalski to dwa języki romańskie wywodzące się z Półwyspu Iberyjskiego, z grupy języków indoeuropejskich. Ze względu na pochodzenie języków z łaciny ludowej (latin vulgar), mają one ze sobą wiele wspólnego. Choć na pozór są to języki siostrzane, to osoby znające język hiszpański będą mieć problem ze zrozumieniem kogoś, kto mówi po portugalsku, i na odwrót. Przyjrzenie się temu jak kształtowały się języki, i z jakich źródeł czerpały swoje słownictwo i gramatykę, pozwoli lepiej zrozumieć podobieństwa i różnice między hiszpańskim a portugalskim.

Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Spośród języków europejskich portugalski jest nieco na uboczu. Uczy się go dużo mniej osób niż języka sąsiadów z Półwyspu Europejskiego. Okazuje się, że walory języka portugalskiego są pomijane, co przekłada się na nikłą popularność. Ten fakt jest zarazem szansą, bo język portugalski przydaje się nie tylko podczas podróży w okolice Porto, Lizbony czy na Maderę, ale też zyskuje jako język biznesowy (warto wspomnieć, że największa sieć dyskontów na polskim rynku jest w portugalskich rękach).

Język francuski - łatwy czy trudny?

Marzy Ci się kupienie bagietki w ojczystym języku paryżan? A może chciałbyś rozumieć, o czym śpiewa Edith Piaf? Nic prostszego – język francuski stoi przed Tobą otworem. I nie daj sobie wmówić, że to język tak trudny, że nie ma sensu zaczynać, bo to tylko niemający wiele wspólnego z prawdą stereotyp. Zawsze warto nauczyć się czegoś nowego. Wystarczy, że zaczniesz. A potem – po prostu bądź regularny. I pamiętaj - francuski jest piękny!

Jak szybko nauczyć się rosyjskiej cyrylicy?

Język rosyjski wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Niestety, dla wielu osób znacznym wyzwaniem jest zrozumienie zasad pisowni cyrylicą, której zasady pisowni można zrozumieć w pół roku lub... w dwa dni. Co zrobić, aby nauczyć się jej w miarę szybko?

Krótka historia języka hiszpańskiego

Buenos dias, czyli dzień dobry - to jedno z bardziej znanych nawet laikom słów po hiszpańsku. Czas jednak na poznanie historii, różnic i różnych ciekawostek na temat języka hiszpańskiego.

Czy warto korzystać ze słowników ucząc się języków?

Każdy z nas korzystał chyba ze słownika, czy to w celu wyszukania nieznanego nam dotychczas słowa w naszym języku ojczystym lub znaczenia w języku obcym. Słowniki pomagały w nauce naszym dziadkom, rodzicom, nam i będą pomagać dalej kolejnym pokoleniom. Spójrzmy na niektóre rodzaje słowników i jak najlepiej wykorzystać podczas nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Ile czasu zajmie nauka języka niemieckiego?

Dziś, jak nigdy wcześniej świat jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Chętniej wyjeżdżamy do innych krajów. Czasem są to wyjazdy służbowe. Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach konieczność. Już dzieci w przedszkolu rozpoczynają naukę języka obcego. Dzieci bowiem, posiadają naturalną ciekawość świata i zdolność szybkiego przyswajania wiedzy. Warto więc zachęcać dzieci i młodzież do nauki języków obcych, bo to zaprocentuje na przyszłość. Nauka języka obcego, niezależnie od wieku wiąże się z dużą dozą cierpliwości, ale przede wszystkim systematycznością.

Jak polubić naukę języków?

Nauka języków obcych często kojarzy się ze żmudnym wkuwaniem na pamięć słówek, fraz czy zasad gramatyki. To bardzo często powoduje niechęć do kontynuowania pracy nad poznawaniem nowego języka, co w późniejszym czasie przekłada się na całkowitą rezygnację z nauki. Co zrobić, aby edukacja językowa nie była przykrym obowiązkiem, a przyjemnością połączoną z satysfakcją swobodnego komunikowania się w nowo poznanym języku?

Dlaczego znajomość angielskiego jest ważna w biznesie?

Bez angielskiego ani rusz – przydaje się on nie tylko podczas podróży, ale też w pracy. Jego znajomość jest niezbędna dla osób, które myślą o zrobieniu kariery zawodowej i o współpracy z zagranicznymi firmami. Wtedy nie wystarczy jedynie płynnie porozumiewać się po angielskim w codziennych sytuacjach. Konieczne jest poznanie biznesowych zwrotów, wyrażeń i specyficznego żargonu.

Nauka języka, czyli sposób na nudę w wakacje

Zbliżają się wakacje i wiesz już, że będziesz miał nieco więcej czasu dla siebie? Zastanawiasz się, jak pożytecznie go wykorzystać? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wakacyjny kurs językowy. Jeśli tylko wybierzesz odpowiednią szkołę i uczyć będą cię wykwalifikowani lektorzy, poznawanie słów, gramatyki i szlifowanie umiejętności stanie się prawdziwą przyjemnością!

Wyjazd za granicę bez znajomości języka

Wyjazd za granicę jest dość stresującym przeżyciem, ponieważ zostawiamy rodzinę, przyjaciół, dom i wszystko to, co znane na rzecz całkiem nieznanego. Dodatkowy dyskomfort może powodować nieznajomość języka, ponieważ jest to szczególnie problematyczne, zwłaszcza w sytuacji gdy wyjeżdża się za granicę do pracy. Dłuższy pobyt za granicą bez znajomości języka może okazać się bardzo trudny i być dużym obciążeniem psychicznym dlatego trzeba się zmobilizować i nauczyć się dobrze języka. Oszczędzi to nam bardzo wielu kłopotów.

Jak nauczyć się języka obcego w starszym wieku?

Wiele osób marzy o opanowaniu języka obcego, ale nigdy nie podejmuje inicjatywy, aby to zrobić. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie jesteś jedną z tych osób, które chciałyby nauczyć się nowego języka, ale jeszcze nie podjęły żadnych działań. Jeśli tak jest, nie przejmuj się tym! Istnieje wiele sposobów dla dorosłych, aby nauczyć się angielskiego, takie jak kursy online. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy, jak osoby starsze mogą rozpocząć naukę angielskiego online, nie płacąc zbyt wiele pieniędzy i nie mając czasu na standardową naukę w szkołach popołudniowych.

Jak uczyć się niemieckiej gramatyki?

Nauka każdego nowego języka obcego wymaga ogromu czasu i systematyczności. Szczególnie w przypadku języka niemieckiego nauka gramatyki może sprawiać dużo trudności, nie tylko osobom początkującym. Prawdopodobnie każda z osób, które podejmują się tego niełatwego zadania, zastanawia się, jak można przyspieszyć i ułatwić sobie ten proces. Jest na to kilka sposobów, poznaj więc te najskuteczniejsze.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

O tym, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ciężko więc dziwić się rodzicom, że już od najmłodszych lat próbują oni zaangażować swoje pociechy w edukację nowego języka. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Angielski w wersji brytyjskiej czy amerykańskiej?

Język angielski to najpopularniejszy język obcy do nauki na całym świecie. Każda osoba, która chce się go nauczyć, musi jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej powinien być on wersji. Wbrew pozorom, istnieje wiele różnic między amerykańską a brytyjską odmianą angielskiego. Którego z nich lepiej się nauczyć?

Ile czasu zajmie nauka angielskiego do biegłości?

Język angielski cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Łatwo dogadać się w nim czasie podróży, czy naukowej konferencji. W tym drugim przypadku wymagana jest jednak zaawansowana znajomość tego języka. Jak szybko można osiągnąć biegłość w języku angielskim?

Który język obcy wybrać do nauki?

O tym, że warto uczyć się języków obcych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pytanie tylko brzmi, na który język się zdecydować? Życie jest zdecydowanie za krótkie, aby przyswoić dużą ich ilość. Warto więc dokładnie przemyśleć swój wybór.

Czy angielski to trudny język do nauki?

Cóż, obecnie angielski to lingua franca. Ciężko znaleźć kontrargumenty, aby się go nie uczyć. Mimo to, wiele osób unika tego tematu jak ognia. Przyswajanie języka angielskiego wydaje się im być bardzo trudne. Często powołują się one na brak talentów do nauki języków obcych lub stwierdzają, że nie mają do tego głowy. Tak się jednak składa, że język angielski wcale nie jest aż taki skomplikowany, jak się wydaje. Każdy może się go w stopniu komunikatywnym nauczyć.

Nowy rok to dobry moment na nowy język

Początek nowego roku to doskonały moment, by rozpocząć naukę obcego języka. Mamy wtedy duży dużo optymizmu, a wydłużający się dzień i światło słoneczne przypominają nam o lecie, kiedy więcej podróżujemy. Czemu więc się do tych wyjazdów nie przygotować i nie zacząć poznawać inny język? To może być wspaniała przygoda, która otworzy wiele drzwi i pozwoli komunikować się z różnymi ludźmi, a także poznawać ich kulturę.

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Dla wielu osób uczenie się języka obcego jest równoznaczne z uczeniem się na pamięć mnóstwa nowych słówek. Przeświadczenie to często bierze się ze szkoły, gdzie nauczyciele lubią w formie kartkówek sprawdzać zasób słownictwa uczniów. Niestety, taka forma nauki bywa zniechęcająca, a przyswojone naprędce słówka często po prostu uciekają z pamięci. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by uczyć się słówek skuteczniej i przyjemniej.

Świąteczny voucher na kurs językowy

Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, kiedy chcemy naszym bliskim okazać miłość i szacunek. Stąd tak silna tradycja wręczania sobie upominków. Niestety, z roku na rok coraz trudniej przychodzi znalezienie odpowiedniego upominku, który byłby zarówno praktyczny, jak i zaskakujący. A gdyby tak zdecydować się na świąteczny voucher?

Zdrowe podejście do świata online

Wirtualna rzeczywistość od lat staje się w naszym codziennym życiu coraz ważniejsza. Zmiany te przyśpieszyła epidemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele z naszych aktywności zdecydowaliśmy się odbywać drogą online. Ma to wiele zalet, ale także i minusów. Bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie proporcje i mieć dystans do wirtualnego świata. Jak to zrobić?

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Niemiecki to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Dla ponad 100 milionów ludzi jest on językiem ojczystym, a urzędowo używany jest w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie i w Szwajcarii. Jego popularność nie ogranicza się jednak tylko do Europy, gdyż najnowsze dane wskazują, że w skali całego świata posługuje się nim prawie 130 milionów osób.

Nauka samodzielna czy ze szkołą językową?

Dzisiejsze czasy są pełne wyzwań i bardzo się różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie nauka języka obcego była mało znacząca dokładką do szkolnych lekcji. Obecnie nauka języka obcego zaczyna się już w przedszkolu. W szkole podstawowej i średniej najczęściej są dwa języki obce, jeden wiodący, którego nauka zaczyna się już w zerówce oraz drugi język, który przeważnie jest uczony w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Najczęściej językiem wiodącym jest język angielski, a dodatkowym: hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, w zależności od profilu szkoły, tradycji i możliwości. Nauka języka angielskiego w szkole często jest niewystarczająca, aby opanować język na wysokim poziomie.

Czy nauka języków obcych przez Internet jest skuteczna?

Z roku na rok rośnie wśród ludzi świadomość, że nauka języków obcych nie musi przebiegać w sposób identyczny z tym, który pamiętają ze szkoły. Coraz więcej osób przekonuje się, że skuteczne poznanie nowego języka nie wymaga specjalnych talentów lingwistycznych oraz że podczas nauki najważniejsze jest dobranie odpowiednich metod i systematyczna współpraca z doświadczonymi, rzetelnymi lektorami. W ostatnich miesiącach bardzo popularna jest nauka języków obcych online. Wiele osób zastanawia się, czy jest to dobry pomysł? Jaka jest skuteczność edukacji zdalnej?

Nauka angielskiego przez Skype - czy to możliwe?

Język obcy jest nieodłącznym elementem w obecnym świecie. Warto go znać, gdyż dzięki znajomości możemy zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy, podróżowanie bez barier po świecie i nawiązywanie nowych znajomości. Możliwości komunikacji internetowej umożliwiają naukę języków online.

Proste zasady nauki języka w domu

Bardzo wiele osób posiada własne doświadczenia związane z przyswajaniem wiedzy w domu. Efekty podejmowanych prób są różnorodne. Jest spora grupa osób, która dość szybko zniechęciła się do takiej formy pogłębiania swoich umiejętności. Zabrakło jej samozaparcia, brakowało postępów, przedmiot okazał się zbyt trudny. Często są to wytłumaczenia nazbyt proste, ale też te niepowodzenia to konsekwencja braku planu skutecznie prowadzącego do celu.

Kurs angielskiego przez Internet

Najskuteczniejszym sposobem nauki języka jest obcowanie z nim na co dzień. Jednak mało kto może sobie pozwolić na dłuższy wyjazd na kurs, nie tylko ze względów finansowych. Wartą uwagi alternatywą dla wszystkich, którzy chcą pogłębić język Szekspira i Dickensa, jest nauka angielskiego online.

Czy języków obcych można uczyć się online?

Znajomość języków obcych od lat pozostaje cenionym na rynku pracy atutem, bez wątpienia przydaje się też w codziennym życiu. Zwłaszcza język angielski coraz częściej przenika do naszej rodzimej kultury, wiele wyrażeń w nim sformułowanych przechodzi do naszej mowy, ale spotykamy się z nim też w reklamach, na etykietach, plakatach itd. Nauka języka, poza czysto praktycznymi względami, ma też tę zaletę, że jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Nikt chyba nie wątpi, że języki obce warto znać, a zatem warto się ich uczyć. Czasem problemem jest jednak wygospodarowanie na tę naukę czasu oraz znalezienie odpowiedniej metody, która da szybkie i trwałe rezultaty.