Blog

Czy warto korzystać ze słowników ucząc się języków?

Każdy z nas korzystał chyba ze słownika, czy to w celu wyszukania nieznanego nam dotychczas słowa w naszym języku ojczystym lub znaczenia w języku obcym. Słowniki pomagały w nauce naszym dziadkom, rodzicom, nam i będą pomagać dalej kolejnym pokoleniom. Spójrzmy na niektóre rodzaje słowników i jak najlepiej wykorzystać podczas nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języka obcego.

Słownik polsko-angielski oraz słownik angielsko-polski

Są to dwujęzyczne słowniki, oferują one bezpośrednie tłumaczenia między dwoma różnymi językami. Jest to niezbędne narzędzie dla każdego uczącego się języka angielskiego. W dobrym słowniku dwujęzycznym można znaleźć następujące kwestie: tłumaczenie słowa w języku ojczystym, poprawną pisownię, wymowę słowa, gramatyczne informacje o słowie oraz przykładowe zdania i wyrażenia. Można używać go zarówno w tradycyjnej formie – papierowej, jak i bardziej nowoczesnej, skrojonej na potrzeby współczesnego świata – wersji online.

Kiedy używać słownika do nauki języka obcego?

Jeśli masz w domu słownik, nie korzystaj ze słownika przy każdej możliwej sytuacji. W takim przypadku możesz się szybko wypalić i a chęć do nauki języka możesz szybko utracić. Skuteczna nauka języka polega na naturalnym przyswajania słów, zwrotów i pamiętaj, że wszystko w swoim czasie. Jeśli jakieś słowo jest dla Ciebie trudne w pisowni, czy wymowie - zapisz je i zajrzyj później do słownika.

Zalety używania słowników podczas nauki

Istnieje mnóstwo zalet korzystania ze słowników podczas nauki. Nauka języków obcych jest znacznie przyjemniejsza, jeśli zwiększamy zasób słownictwa, nabieramy płynności w mówieniu, czytając definicje w języku obcym myślimy tym językiem, poszerzamy informacje gramatyczne, zapamiętujemy poprawną pisownię, nabieramy wiedzy o homonimach (wieloznaczności) słów, dobieramy lepiej słowa do kontekstu, zapamiętujemy połączenia wyrazowe, umiemy sprawdzić akcent oraz wymowę. W tym właśnie pomogą pomóc nam słowniki.
Nie warto się zniechęcać do skorzystania ze słownika, który często kojarzy się z grubą książką – można również korzystać ze słowników online.