Blog

Jak skutecznie uczyć się słówek?

Dla wielu osób uczenie się języka obcego jest równoznaczne z uczeniem się na pamięć mnóstwa nowych słówek. Przeświadczenie to często bierze się ze szkoły, gdzie nauczyciele lubią w formie kartkówek sprawdzać zasób słownictwa uczniów. Niestety, taka forma nauki bywa zniechęcająca, a przyswojone naprędce słówka często po prostu uciekają z pamięci. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by uczyć się słówek skuteczniej i przyjemniej.

Zapamiętuj słówka w kontekście

Nowe słowa często uciekają nam z pamięci, bo z niczym się nie kojarzą. A mózg lubi zapamiętywać rzeczy poprzez tworzenie skojarzeń. Dlatego słówek najlepiej uczyć się w kontekście, zapisywać z nimi zdania i wyrażenia. Z pewnością szybciej zostaną zapamiętane i łatwiej będzie się nimi posługiwać w mowie!

Grupuj słówka tematycznie

Jeśli uczymy się słówek o różnych znaczeniach, mózg ma problem z ich przyswojeniem. Lepiej skupić się na słowach dotyczących konkretnego tematu, np. jedzenia, zakupów, podróżowania. Różne materiały do nauki języków obcych na szczęście grupują poszczególne wyrazy i zwroty tematycznie.

Wymawiaj słówka na głos

W proces nauki dobrze jest zaangażować różne zmysły, w tym słuch. Sprawdź, więc jak lektor wypowiada słowo, a potem je głośno powtórz. Nie tylko szybciej je zapamiętasz, ale także przyswoisz odpowiednią wymowę.

Rób notatki

Staraj się robić notatki w języku, którego się uczysz. Twój poziom jest nieważny. Jeśli zaczynasz, zapisuj proste rzeczy, np. listę zakupów. Jeśli znasz język na poziomie zaawansowanym, możesz rozważyć kwestię pisania dziennika. Używanie słówek w kontekście życia codziennego pozwoli Ci je dużo szybciej zapamiętać!

Wykorzystaj narzędzia online

Nauka angielskiego online to bardzo dobry pomysł. Warto skorzystać chociażby z mobilnych aplikacji, dzięki którym łatwiej jest zmobilizować się do regularnych powtórek. Są także atrakcyjne wizualnie. Możesz także pomyśleć o lekcjach z profesjonalnym lektorem.

Słuchaj muzyki

Poszukaj piosenek w języku obcym, którego się uczysz. Wybierz te, które lubisz. A potem wydrukuj ich tekst i znajdź słówka, których nie znasz. Z pewnością szybko je zapamiętasz, bo utworów będziesz słuchał wiele razy.

Czytaj książki i artykuły

Nauka słówek powinna odbywać się przez czytanie. Znajdź interesujące Cię materiały, książki czy artykuły. Zaznacz słówka, które utrudniają Ci zrozumienie tekstu. Ponieważ są one umieszczone w kontekście, łatwiej je zapamiętasz.

Mów do siebie w języku obcym

Postaraj się od czasu do czasu toczyć w swojej głowie monolog w obcym języku. Dzięki temu będziesz go swobodniej używać w mowie! Możesz również mówić do siebie na głos, w ten sposób przyzwyczaisz się co codziennej mowy.

Zapisuj słówka

Nauka słówek polega również na ich zapisywaniu. Możesz to robić tradycyjnie w zeszycie albo zdecydować się na fiszki. Opcją jest także mapa myśli, na której umieścić możesz powiązane ze sobą wyrazy. Ciekawym pomysłem jest także umieszczanie samoprzylepnych karteczek na różnych obiektach z ich obcojęzyczną nazwą.

Nauka słówek nie musi być nudna! Chodzi o to, by zaangażować różne zmysły, a także sięgnąć po materiały, które są dla nas ciekawe. Wówczas przyswajanie nowych słów jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze!