Blog

Jak wrócić do nauki angielskiego po przerwie?

Nie wszystkie metody nauki języka angielskiego są równie skuteczne. Często, nie widząc właściwych rezultatów, zniechęcamy się do dalszych ćwiczeń, jednakże pod wpływem różnych sytuacji, np. chęci zdobycia lepszej pracy czy swobodnego porozumiewania się w tym języku za granicą, wracamy do nauki. Do języka wracamy też w dorosłości, gdy poprzednio naukę porzuciliśmy, ukończywszy ostatnią szkołę, czy studia. Ważne, aby nie popełniać dawnych błędów, by powrót do nauki języka angielskiego po przerwie przyniósł wyczekiwane rezultaty.

Określ poziom znajomości języka

Ponowną przygodę z językiem angielskim warto rozpocząć od określania poziomu znajomości języka. Często stopnień znajomości języka określamy względem tego, jaki kurs ukończyliśmy lub jakie posiadamy certyfikaty. Niestety nawet niedługa przerwa w posługiwaniu się językiem angielskim może spowodować, że ten poziom ulenie zmianie. Dostępne w Internecie testy sprawdzające umiejętności językowe nie weryfikują dostatecznie poziomu wiedzy, dlatego warto skorzystać z pomocy lektorów, którzy dokładnie określą naszą znajomość języka angielskiego.

Przypominanie słownictwa i konstrukcji gramatycznych

Powrót do nauki języka po przerwie powinniśmy rozpocząć od przypomnienia sobie podstawowych zwrotów i konstrukcji gramatycznych. Kluczem pełnej komunikacji jest znajomość słów, by swobodnie formułować myśli. Często znamy już duży zasób słów angielskich, jednakże nie używając języka, zapomnieliśmy o zwrotach, które dawniej były dla nas oczywiste. W nauce słówek pomocne będą aplikacje, które zawierają ułatwiające skojarzenia obrazki i gry pamięciowe, pozwalające na szybsze przyswojenie nowych zwrotów.

Własny tok nauki

Nauka angielskiego, dla które osób uczęszczały na zajęcia szkolne z tego przedmiotu, może kojarzyć się z mało ciekawą pracą z podręcznikiem i uczeniem się języka „na sucho”. Jednakże lekcje angielskiego nie muszą być nudne. Warto stosować różne metody, które sprawią, że zapomnimy o trudnych konstrukcjach gramatycznych, a zaczniemy uczyć się z czystą przyjemnością. Służyć temu mogą nietypowe metody pracy, jak np. oglądanie filmów z lektorem angielskim (posiłkując się jednocześnie napisami polskimi) lub czytanie książek w tym języku, by chęć poznania przygód naszych bohaterów stała się motywacją do szybszej nauki angielskiego.
Warto dać sobie czas, nie brnąć na siłę w nowe zagadnienia, które mogą spowodować zniechęcenie do nauki. Najbardziej efektywna będzie metoda drobnych kroków, pozwalająca na utrwalanie wiedzy i stopniowe jej pogłębianie.

Kusy przypominające i doszkalające

Właściwą motywacją do nauki jest konkretny harmonogram pracy. Jeżeli mamy silne samozaparcie będziemy w stanie samodzielnie mobilizować się do pracy, jednakże często może się pojawiać problem z regularnością nauki. Skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty kursów językowych, dzięki którym nauka języka angielskiego będzie postępowała w konkretnym kierunku, pod okiem doświadczonego lektora. Kontakt z nim pozwoli także na rozwój zdolności komunikacyjnych i korygowanie na bieżąco popełnianych błędów językowych. Cotygodniowe zajęcia będą doskonałą motywacją, by przysiąść i powtórzyć poruszane na zajęciach zagadnienia.

Dla wszystkich, którzy zastanawiają jak wrócić do nauki języka po przerwie, polecamy nasze kursy językowe. AKCENT Centrum Języków Obcych organizuje kursy stacjonarne i on-line, które pozwalają na naukę z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Oferta obejmuje nie tylko język angielski dla dorosłych, lecz także prowadzimy zajęcia dla młodzieży i przedszkolaków. Więcej informacji o kursach na naszej stronie: https://akcent-edu.pl/.