Blog

Jakie zawody wymagają biegłej znajomości angielskiego?

Nauka nowych języków to ciekawe zajęcie, które pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze naszego mózgu, a wyuczony przez nas język może się kiedyś przydać. Zarówno w Polsce jak i za granicą, tym najczęściej nauczanym - zarówno w szkołach, również tych językowych, jak i w domu za pomocą komputera lub aplikacji na telefonie jest język angielski. Trudno dziwić się temu zjawisku - niewielu jest na świecie ludzi, którzy nie potrafią wypowiedzieć po angielsku choćby paru słów. Znajomość angielskiego pomaga też często na rynku pracy, jako umiejętność dodatkowa lub ta podstawowa.

Angielski jako sposób na życie

Jeśli biegła znajomość angielskiego nie jest nam obca, to już samo to często pozwala nam podjąć nieźle płatną pracę.

Nauczyciel

Jeden z pierwszych zawodów, który przychodzi każdemu do głowy. Popyt na naukę angielskiego ciągle rośnie, potrzeba też więc coraz więcej osób nauczających go. Nauczyciel taki nie musi kojarzyć się tylko z nauczaniem młodzieży w szkole między matematyką, a językiem polskim. Osoba z biegłą znajomością języka angielskiego może też szukać pracy w szkołach językowych, które oferują zajęcie dla każdej grup wiekowej, na różnym stopniu zaawansowania. Dobrym sposobem może okazać się także udzielanie prywatnych lekcji - zarówno online jak i stacjonarnie.

Tłumacz

Sprawa wydaje się oczywista - jeśli znamy dany język dostatecznie dobrze, możemy pomagać innym za opłatą - czy to pomagając w komunikacji, czy też tłumacząc dokumenty. Mimo rozwoju sztucznej inteligencji, a co za tym idzie tłumaczy i translatorów internetowych, ich poziom ciągle nie jest w pełni satysfakcjonujący i pozostają one co najwyżej ciekawą pomocą, a nie pełnoprawnym narzędziem. Rozwój osobisty w kierunku nauki angielskiego ciągle jest i jeszcze długo będzie dobrym pomysłem.

Język angielski jako cenny atut

Biegła znajomość angielskiego nie zawsze jest konieczna. Zawody związane z językiem angielskim, to nie tylko te, które wymagają jego znakomitej znajomości i nie kojarzą się z nim tak jednoznacznie. Znać angielski musimy znać na pewno, jeśli myślimy o którejś z poniższych karier.

Stewardessa

Praca jako obsługa na pokładzie samolotu i dbanie o bezpieczeństwo pasażerów, wymaga od stewardess komunikacji z pasażerami. Już w lotach krajowych nad polską ziemią często spotyka się podróżnych z zagranicy, nie wspominając już o latach międzypaństwowych, czy też międzykontynentalnych. Znajomość języków, jest jednym z podstawowych wymogów wobec stewardess. Najlepsza będzie biegła znajomość angielskiego.

Policja i służby mundurowe

Nie ma w tym nic dziwnego, że od funkcjonariuszy mundurowych jednego z państw Unii Europejskiej wymaga się znajomości języka obcego. Rozsądnym wyborem wydaję się tu język angielski. To dzięki niemu polskie służby są w stanie lepiej zabezpieczyć międzynarodowe wydarzenia sportowe, nieść pomoc turystom, czy też komunikować się ze swoimi odpowiednikami ze służb innych krajów w celu współpracy i skuteczniejszego działania. Jeśli ktoś planuje karierę choćby w polskiej policji, nie warto zwlekać. Nauka języka angielskiego na pewno nie pójdzie na marne.

Kelner i praca w hotelu

Podstawowej przynajmniej znajomości angielskiego oczekuje się coraz częściej od kelnerów, czy też obsługi hotelowej - szczególnie w większych miastach, odwiedzanych chętniej przez zagranicznych gości. Nawet jeśli znajomość języka obcego nie jest wymagana przez pracodawcę, to może ona być naszym dodatkowym atutem, zwiększając szansę w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego oraz ubiegać się o nieco wyższe wynagrodzenie.

Wiele, wiele więcej.

Lista zawodów, w których przydać się może nam znajomość angielskiego jest właściwie nieograniczona. W każdej z profesji, prędzej czy później znajdziemy się w sytuacji, w której mogłaby nam ona pomóc. Czy to kontakty z zagranicznymi kontrahentami, czy też zaopatrzenie się w potrzebne produktu i usługi za granicami naszego kraju - bez znajomości angielskiego będzie dużo ciężej.