Blog

Język francuski - łatwy czy trudny?

Marzy Ci się kupienie bagietki w ojczystym języku paryżan? A może chciałbyś rozumieć, o czym śpiewa Edith Piaf? Nic prostszego – język francuski stoi przed Tobą otworem. I nie daj sobie wmówić, że to język tak trudny, że nie ma sensu zaczynać, bo to tylko niemający wiele wspólnego z prawdą stereotyp. Zawsze warto nauczyć się czegoś nowego. Wystarczy, że zaczniesz. A potem – po prostu bądź regularny. I pamiętaj - francuski jest piękny!

Kilka faktów o języku francuskim

Przede wszystkim nie warto już na starcie przerażać się gramatyką, słownictwem, wymową… Każdy język zawiera łatwiejsze i trudniejsze elementy – w jednym będzie to odmiana, w innym pisownia. I to nie jest tak, że angielski jest łatwy. Po prostu większość z nas uczyła się go od przedszkola czy od podstawówki, jesteśmy z nim obyci i nie pamiętamy już, jak wiele problemów przysporzyło nam poukładanie sobie w głowie wszystkich 12 czasów w gramatyce.

I tutaj dobra wiadomość – czasy w języku francuskim są bardziej poukładane niż w angielskim oraz bardziej logiczne. A co najważniejsze, nie musisz od razu poznawać wszystkich. Te bardziej skomplikowane będą Ci potrzebne dopiero na dalszych etapach nauki. Francuski ma to do siebie, że brzmi pięknie i melodyjnie. I właśnie ta piękna wymowa wydaje się na początku nie do przejścia – ale nie trzeba się tego obawiać. Są pewne reguły dotyczące poprawnego wymawiania wyrazów, po których przyswojeniu nie będziemy mieć z wymową problemów. A to, że na początku będziemy brzmieć śmiesznie czy przekręcimy jakieś słówko? Na początku nigdy nie jest łatwo, ważne, żeby odważnie iść do przodu i się nie zrażać.

Metoda nauki – indywidualnie, grupowo, a może online?

Nauka języka francuskiego to będzie na pewno piękna przygoda, pod warunkiem, że już na początku dobierzesz sobie odpowiednią metodę. Każdy z nas ma inny styl uczenia się i inne potrzeby dydaktyczne. Nieodpowiednio dobrana metoda nauki może spowodować, że lekcje francuskiego będą udręką zamiast być przyjemnością. Możliwości mamy na szczęście kilka. Możemy wybrać zajęcia indywidualne z lektorem albo z native speakerem lub dołączyć do grupy początkującej w szkole językowej. Musimy jednak być pewni, że nie będzie nas stresować grupa innych ludzi – w przeciwnym razie stres nas zablokuje i będziemy bali się odezwać.

Zyskującą na popularności metodą jest nasz kurs online języka francuskiego. Nie wychodząc z domu, łączymy się na zajęcia – potrzebny jest tylko komputer i dostęp do internetu. Nauka online ma bardzo dużo zalet. Kursy online są tańsze niż te stacjonarne, a dodatkowo oszczędzamy czas na dojazdy. Zajęcia przez internet sprawdzają się szczególnie jesienią i zimą - gdy na dworze jest szaro i zimno, my możemy uczyć się z domu, z kubkiem gorącej herbaty. Jakość kursów nie różni się niczym od tych odbywanych stacjonarnie – online także dostajemy materiały do nauki, a kurs zawiera wszystkie elementy: mówienie, pisanie, czytanie.

A teraz najważniejsze – zacznij się uczyć i wytrwaj!

W nauce języka, podobnie zresztą jak w sporcie czy w innych sprawach – niezwykle istotna jest regularność. Nie osiągniemy dobrych rezultatów, sięgając po podręcznik raz na 2 tygodnie. Tak, jak nie zostaniemy mistrzami pływania, chodząc na basen 3 razy w miesiącu. Pierwszym krokiem jest decyzja – zaczynam naukę języka francuskiego! Następne kroki to ciągłe motywowanie się do regularnej pracy nad wymową, powtarzanie słówek, czytanie i słuchanie francuskich tekstów. Przy systematycznej pracy bardzo szybko zobaczymy efekty, a o to przecież chodzi. Zatem – do dzieła!