Blog

Języki romańskie - co je łączy i dzieli?

Czy języki romańskie mają coś wspólnego z Rzymem (po włosku – Roma). Otóż w pewnym sensie tak, gdyż kwestią, która je łączy, jest pochodzenie. Wyodrębniły się one już w czasach rzymskich, a ich źródłem jest łacina ludowa, czyli język używany przez mieszkańców poszczególnych prowincji Cesarstwa.

Nie taka sama łacina, czyli o pochodzeniu języków

Romańskie języki narodowe nie wzięły się znikąd. Mieszkańcy poszczególnych obszarów Imperium Rzymskiego często się przemieszczali. Zresztą w tamtych latach bardzo często ludność poszczególnych krain mieszała się ze sobą, co było spowodowane:

- przepływem dużych mas ludzkich,
- najazdami,
- zmianami gospodarczymi itd.

Poza tym trzeba pamiętać, że sami Rzymianie (zwłaszcza między III a VIII wiekiem naszej ery) bardzo często wyjeżdżali do poszczególnych prowincji, by tam nieświadomie kształtować tamtejsze dialekty. W efekcie powstało kilka grup językowych, które stały się podstawą późniejszych języków romańskich.

Popularność języków romańskich

Wbrew pozorom, grupa języków romańskich obejmuje prawie miliard ludzi na całym świecie. Dane z 2021 roku wskazują, że najpopularniejszymi językami tej podgrupy porozumiewa się na całym świecie:

- w przypadku języka hiszpańskiego - około 540 milionów osób,
- w przypadku języka portugalskiego - około 258 milionów osób,
- w przypadku języka francuskiego - około 267 milionów osób,
- w przypadku języka włoskiego - około 68 milionów osób,
- w przypadku języka rumuńskiego - około 24 miliony osób.

Do powyższego zestawienia należy również doliczyć inne języki oraz dialekty, które mają romańskie pochodzenie. Zalicza się do nich m.in. aragoński, arumuński, asturyjski, ariptański, kataloński, korsykański, emilian, ekstremadurski, fala itd.

Języki romańskie oraz łacina, czyli podobieństwa i różnice lingwistyczne

Hiszpański - język popularny w całej Europie

Zacznijmy od hiszpańskiego, czyli najczęściej używanego współcześnie języka romańskiego. Czy wiecie, że aż 75 procent wszystkich słów tego języka pochodzi od łaciny? Jeśli zatem znacie łacinę i chcecie nauczyć się hiszpańskiego (lub na odwrót), to powinno być Wam stosunkowo łatwo. Ciekawostką językową jest fakt, że hiszpański to przede wszystkim język fonetyczny. Pomijając zatem pewne wyjątki, jego wymowa jest praktycznie taka sama, jak pisownia. Polacy bardzo cenią sobie język hiszpański, gdyż jest on znacznie prostszy, a budowa słów - biorąc pod uwagę inne języki romańskie - nie jest tak skomplikowana, o czym zresztą przekonacie się w kolejnym akapicie.

Portugalski - oryginalne brzmienie, rozbudowane słowa

Portugalski to język, który jest dość zbliżony do hiszpańskiego. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że obydwa kraje leżą na tym samym półwyspie. Używa się go rzecz jasna w Portugalii, ale też w Brazylii. Niektóre słowa wymawiane po portugalsku mogą być dla Polaków dość skomplikowane, ale biorąc pod uwagę fakt, że najdłuższe, polskie słowo liczy sobie 32 litery, to nie powinno być tak źle. Warto również dodać, że portugalski ulega dość znaczącym zmianom. Przykładem są niedawno dodane litery K, W i Y.

Francuski - melodyjny język miłości

Język francuski jest bardzo melodyjny, w związku z czym kojarzy się często z miłością i uczuciami. Trzeba przyznać, że bez niego rodzina języków romańskich byłaby znacznie uboższa. W końcu to francuski jest drugim pod względem popularności językiem Europy. Wiele charakterystycznych słów wypowiadanych w tym języku ma swoje odpowiedniki w łacinie.

Włoski - kopia łaciny?

Włoski to kolejny język romański, któremu warto poświęcić trochę czasu. Jest on dość specyficzny, ponieważ każdy włoski region ma swój oryginalny standard, przy czym dominującą rolę odgrywa tu dialekt toskański. Ciekawostką niech będzie fakt, że włoski alfabet liczy sobie zaledwie 21 liter, co znacznie upraszcza wymowę, akcent, ale też sposób tworzenia zdań. Jest on też bardzo zbliżony do łaciny i co ciekawe, wiele pojawiających się w nim słów ma swoje odpowiedniki w innych językach europejskich.

Rumuński - niedoceniany język romański

Ostatni język romański, jaki przedstawimy w naszym zestawieniu, to rumuński. To idealny język dla Anglików i wielu innych osób, które biegle porozumiewają się po angielsku. Jego zaletą jest prosta, intuicyjna budowa, a także łatwa wymowa. Dzięki temu nauka jego akcentu trwa stosunkowo krótko. Język rumuński jest częścią znacznie większej grupy lingwistycznej, aczkolwiek mieszkańcy Rumunii są dość jednolici, jeśli chodzi o brzmienie tego języka.

Reasumując, języki romańskie mają wiele cech wspólnych, ale też wiele różnych, które wyewoluowały wraz z upływem lat. Którego z nich chciałbyś lub chciałabyś się u nas nauczyć?

Warto nadmienić, że 4 z 5 języków tutaj omawianych możesz nauczyć się za sprawą kursów Akcent-edu.pl. Zapraszamy do zapisów i do zobaczenia!