Blog

Plan nauki angielskiego – dlaczego warto go mieć?

Bardzo ważnym elementem, który w przypadku wielu osób może okazać się kluczem do sukcesu, dzięki któremu w końcu będą mogli płynnie mówić po angielsku, jest dobre i rozsądne zaplanowanie nauki. Odpowiednio przygotowany program nie tylko w znacznym stopniu ułatwi zdobywanie wiedzy, ale także pozwoli na przyspieszenie całego procesu, co umożliwi osiągnięcie sukcesu. Ważne, aby nasz plan był stworzony w taki sposób, który pozwoli na robienie postępów krok po kroku przy jednoczesnym nieprzemęczeniu się samą nauką.

Plan nauki języka angielskiego w przypadku wielu osób, może okazać się doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu w końcu po wielu próbach będą mogli zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, pozwalające na swobodne posługiwanie się angielskim. Obecnie wiele osób dorosłych ma problem z nauką języka, tym bardziej że duża część z nich uważa, że biegłość powinna być osiągana w przeciągu paru miesięcy. Nic w tym dziwnego, ponieważ z natury większość z nas ma tak, że wszystko chce tu i teraz. Niestety w przypadku nauki języka nie jest to takie proste. Tutaj wiele zależy od systematyczności, dobrych nawyków, a także stałego poziomu motywacji.

Harmonogram nauki angielskiego – dlaczego warto go mieć?

Odpowiednio przygotowany plan nauki języka angielskiego to podstawa do osiągnięcia sukcesu. W końcu należy pamiętać, że w życiu dorosłym nauka języka wygląda nieco inaczej niż w latach szkolnych, w których jesteśmy w stanie o wiele szybciej przyswajać nowe wiadomości i umiejętności. Przez nasze zbyt wygórowane cele i oczekiwania, bardzo często tracimy motywację, przez co wiele osób poddaje się już na samym początku, wielokrotnie tłumacząc sobie, że to przez brak czasu i energii porzuciliśmy naukę.

Opracowanie własnego harmonogramu, dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości, w znacznym stopniu ułatwi naukę języka angielskiego. Związane jest to z tym, że w ten sposób zadbamy o regularną pracę, utrzymamy entuzjazm oraz wypracujemy właściwe przyzwyczajenia. To wszystko pozwoli nam na osiągnięcie celu w postaci opanowania/władania językiem angielskim na zadowalającym nas poziomie.

Jak skonstruować plan nauki języka angielskiego?

Harmonogram nauki angielskiego powinien być przygotowywany zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami, dlatego też podczas jego układania należy wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak określenie:

1. Etapu Twojej znajomości języka

Określenie aktualnego poziomu znajomości języka angielskiego, pozwoli nam wiedzieć, z jakiego miejsca startujemy, co pozwoli na ustalenie tego, gdzie i w jakim czasie chcemy dotrzeć. W tym przypadku pomocnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnego, bezpłatnego testu poziomującego.

2. Celu nauki

W tym punkcie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle uczymy się języka obcego? W jasnym określenie celu, pomoże stworzenie specjalnej listy konkretnych umiejętności, które w trakcie nauki chcemy osiągnąć np. pisanie ofert po angielsku.

3. Kiedy chcemy osiągnąć wyznaczony cel

Ramy czasowe w przygotowywanym planie nauki języka angielskiego, odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ są pomocne w utrzymaniu motywacji systematycznej pracy w stałym tempie. Należy jednak pamiętać, aby w momencie wyznaczenia sobie konkretnej daty, stawiane przez nas cele były rzeczywiste – możliwe do wykonania. Zbyt wysokie wymagania, mogą przyczynić się do obniżenia motywacji, a w konsekwencji do zniechęcenia.

4. Kiedy będziemy się uczyć

W tym celu należy dokładnie przyjrzeć się tygodniowemu grafikowi, który warto jest wcześniej rozpisać w formie tabelki albo na kartce, albo na komputerze. Pozwoli to na zaznaczenie dni, w których nie możemy poświęcić czasu na naukę, a następnie znalezienie przynajmniej dwóch dni, w których będziemy mogli skorzystać z lekcji z nauczycielem bądź też poświęcić przynajmniej godzinę na samodzielną naukę.

Należy jednak pamiętać, że tak jak zostało wspomniane wyżej, takie plany powinny być układane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami.