Blog

Proste zasady nauki języka w domu

Bardzo wiele osób posiada własne doświadczenia związane z przyswajaniem wiedzy w domu. Efekty podejmowanych prób są różnorodne. Jest spora grupa osób, która dość szybko zniechęciła się do takiej formy pogłębiania swoich umiejętności. Zabrakło jej samozaparcia, brakowało postępów, przedmiot okazał się zbyt trudny. Często są to wytłumaczenia nazbyt proste, ale też te niepowodzenia to konsekwencja braku planu skutecznie prowadzącego do celu.

Najczęściej decydujemy się poszerzać w domach zakres swoich umiejętności językowych. Dlatego musimy pamiętać, że niezależnie od tego, czy przedmiotem naszego zainteresowania jest nauka angielskiego online, czy też nauka niemieckiego online, do wdrożenia efektywnego procesu edukacyjnego niezbędne są jasne i proste zasady. Warto je poznać.

Plan i porządek

Przede wszystkim stwórzmy sobie plan działania. Wyznaczmy sobie każdego dnia jakąś przestrzeń czasową, w której będziemy zajmować się poszerzaniem wiedzy. Nie odkładajmy tej czynności na późny wieczór, nie róbmy tego, gdy mózg już jest przemęczony. Starajmy się, by nauka języka w domu sprawiała nam przyjemność, była intensywna, choć niekoniecznie długotrwała. I tutaj ważna rzecz - zapewnijmy sobie odpowiednie warunki do pracy. Niech nic nas nie rozprasza, żadne urządzenia elektroniczne, a przy biurku niech panuje choćby znośny porządek.

Systematycznie

Podstawą każdego sukcesu jest systematyczne podejście do problemu. Dlatego starajmy się, by nauka odbywała się codziennie w porach z góry przez nas ustalonych. Systematyczny trening naszych umiejętności pozwoli zachować dobrą formę, wzmocni nas mentalnie i szybko zorientujemy się, że postępy są widoczne. Nie musimy się przy tym przeciążać. Długotrwałe powtarzanie materiału wcale nie musi przynieść dobrych skutków. Lepszym wyjściem jest maksymalne skupienie się na przerabianym materiale trwające około kilkunastu minut. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by do języka wracać na przykład dwa razy dziennie na kwadrans. Ważne jednak, by mieć do tej nauki odpowiednie warunki.

Różnorodność

Systematyczność i higiena pracy to nie wszystko. Uważamy, że chcąc nauczyć się języka obcego, powinniśmy zacząć się w pełni nim otaczać na co dzień. Dobrym pomysłem, jest więc seans filmu z np. angielskim lektorem lub napisami, słuchanie audiobooków, podcastów, programów w języku angielskim, czy czytanie książek po angielsku. Można również spróbować zmienić ustawienia językowe w swoich urządzeniach, by po prostu przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania z językiem. Jeśli będzie on nas otaczał z wielu stron, o wiele szybciej przywykniemy do niego i będziemy przyswajać wiedzę, niżeli z samych lekcji.