Blog

Biegłe władanie językiem obcym - na jakie korzyści możesz liczyć?

Zdecydowana większość osób potrafi porozumiewać się w językach obcych. Naturalnie sama "umiejętność" prostej konserwacji to jeszcze biegłe władanie językiem. O ile wypowiedzenie prostych słów na powitanie może przydać się w niektórych sytuacjach, o tyle umiejętne i płynne mówienie np. po angielsku, znacznie ułatwia życie. Przyjrzyjmy się zatem, jak bardzo biegła znajomość języka angielskiego zmienia wszystko.

Oficjalnie i zawodowo

Chyba każdy, będący na etapie nauki młody człowiek, słyszał o przydatności języków obcych w życiu zawodowym. Nie jest to czcze gadanie, lecz fakt potwierdzony obserwacjami życia codziennego. Biegła znajomość języków obcych może np. przydać się w firmie, dzięki czemu istnieje szansa na zyskanie lepiej płatnego stanowiska. Opanowanie zawodowego języka obcego to również szansa na poznawanie nowych ludzi z branży, którzy mogą znacząco pomóc w rozwoju kariery. Dzięki umiejętności porozumiewania się w konkretnym języku można uczestniczyć w projektach wejścia firmy na rynki zewnętrzne. Wreszcie, znajomość niektórych języków może przydać się podczas realizacji niektórych obowiązków zawodowych. Dla przykładu operator CNC, który biegle włada językiem angielskim, może łatwiej opanować interfejs danej maszyny.

W życiu prywatnym

Umiejętność płynnego porozumiewania się w konkretnym języku przedkłada się na realne korzyści w życiu prywatnym. Osoba taka łatwiej nawiąże kontakt, stanie się duszą towarzystwa, a także pozna wiele ciekawych osób. Nie jest tajemnicą, że biegła znajomość języków obcych pomaga także w nawiązaniu relacji damsko-męskich, zwłaszcza jeśli mówimy o relacjach z osobami innej narodowości niż nasza.

Umiejętność płynnego porozumiewania się sprawia, że dana osoba czuje się pewna siebie i to nawet wtedy, gdy wokół nie ma nikogo, kto porozumiewałby się z nią w ojczystym języku! W ten sposób można sobie zaskarbić podziw innych ludzi, którzy dzięki temu będą bardziej otwarci na nawiązanie kontaktu. Znajomość języków obcych może też przydać się na wakacjach. Płynne operowanie konkretnym językiem sprawia, że osoba zainteresowana zagranicznym wypoczynkiem, nie jest już skazana na oferty biur podróży. Podróżny, który doskonale mówi np. w języku angielskim, może nie tylko wybrać się do Anglii, ale — dosłownie i w przenośni — zwiedzić pół świata. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto będzie na podobnym poziomie znał angielski lub jego amerykańską odmianę.

Język obcy jako narzędzie rozwoju

Osoby, dla których języki obce nie stanowią żadnego problemu, mogą łatwiej się rozwijać. Co ważne, rozwój ten nie ogranicza się wyłącznie do kwestii stricte zawodowych, ale też społecznych.

Trzeba też pamiętać, że nauka konkretnego języka, wiąże się z określonymi korzyściami o charakterze psychologicznym. Świadomość własnej wartości, zdolność do szybkiego uczenia się, a także wzrost inteligencji i zdolności do rozumienia świata, to tylko niektóre z korzyści wynikających z nauki języków. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba być poliglotą, aby posiąść jakieś nieznane, psychosomatyczne zdolności. Tu chodzi raczej o chęć do nauki, samozaparcie i zorientowanie na rozwój. Cechy te, jak wiadomo, przydają się również w innych aspektach życia codziennego.

Obcy język? To się opłaca!

Istnieje mnóstwo sytuacji życiowych, w których znajomość języka obcego po prostu się opłaca. Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, można dzięki tej umiejętności pozwolić sobie na znacznie więcej. Indywidualna organizacja wypoczynku, zwiedzanie miejsc niedostępnych dla popularnych i wyświechtanych wycieczek, a także możliwość wykonania prostych czynności, takich jak wypłata pieniędzy z bankomatu, czy też zakup interesującej odzieży — to wszystko jest możliwe, gdy zna się języki obce i to nawet na poziomie średnio zaawansowanym! Wiele osób, dla których popularne języki nie mają żadnych tajemnic, czyta w nich swoje ulubione tytuły książkowe! Trudno wyobrazić sobie, aby miłośnik literatury fantasy, nie chciał przeczytać w oryginale dzieł stworzonych np. przez Tolkiena.

Świat i kultura

Nietrudno się domyślić, że znajomość angielskiego lub innych języków, otwiera człowieka na świat. Zdolność do prowadzenia płynnej rozmowy w określonym języku otwiera na daną kulturę, pomaga w jej poznaniu, a także wzbogaca wiedzę o danym państwie. Osoby znające języki, mogą czuć się np. obywatelami świata, gdyż będą one mogły się odnaleźć w każdym punkcie ziemskiego globu. I jeszcze jedno: korzyści ze znajomości języków obcych nie dotyczą wyłącznie osób, które je znają. Z wiedzy danej osoby mogą też skorzystać inni, którzy np. w danym momencie potrzebują pomocy. I właśnie dlatego warto aktywnie i z zaangażowaniem uczyć się języków obcych.

W ramach podsumowania można sobie wyobrazić osobę z bliskiego otoczenia, która świetnie zna określony język. Chyba każdy wie, ile korzyści przyniosła jej ta umiejętność. Może więc warto pójść jej śladem?