Blog

Czas Plusquamperfekt - kiedy jest stosowany w niemieckim?

W języku niemieckim obok dwóch czasów przeszłych pojawia się również czas zaprzeszły Plusquamperfekt. Jest on używany dosyć sporadycznie i co ważne, nigdy nie występuje samodzielnie. Jak tworzyć zdania w tej konstrukcji czasowej i co trzeba o niej wiedzieć? Poznaj budowę i zastosowanie czasu Plusquamperfekt.

Czym jest i jak wygląda zastosowanie czasu Plusquamperfekt?

Niemiecki czas przeszły Plusquamperfekt to tak zwany czas zaprzeszły zakończony. Składa się on z czasownika posiłkowego w czasie przeszłym Präteritum / Imperfekt i imiesłowu czasu przeszłego. Co ważne, zastosowanie czasowników posiłkowych bazuje na takich samych zasadach, jakie obowiązują przy konstrukcji czasu Perfekt. Czas ten nie występuje samodzielnie. Używamy go w przypadku, kiedy chcemy zasygnalizować, że dane wydarzenie miało miejsce wcześniej od zdarzenia już relacjonowanego w czasie przeszłym. Tak więc czas zaprzeszły jest wcześniejszy w stosunku do przeszłego (Plusquamperfekt do Präteritum).

Przykłady zastosowania:

- Ich machte gestern früh am Nachmittag meine Hausaufgabe, denn ich war schon um 12 Uhr nach Hause gekommen. - Wczoraj odrobiłem pracę domową wcześnie po południu, bo już o 12.00 wróciłam do domu.

- Nachdem ich das Frühstück gegessen hatte, ging ich in die Schule.- Po zjedzeniu śniadania, poszłam do szkoły.

Jak widać, czas Plusquamperfekt stosujemy, kiedy chcemy opowiedzieć o czynnościach, które zakończyły się w przeszłości, z tym że jedna miała miejsce wcześniej niż druga. Wcześniejszą z czynności przedstawiamy w czasie Plusquamperfekt natomiast późniejszą w czasie Imperfekt.

Jak zbudować zdania w czasie Plusquamperfekt?

Niemiecki czas przeszły Plusquamperfekt to czas złożony, a więc do jego budowy używa się czasownika posiłkowego i Partzip II. W zdaniu więc niezbędne są nam takie czasowniki jak:

- posiłkowy „haben” lub „sein” w formie Präteritum, czyli „hatte” lub „war”,

- opisujący czynność w zdaniu, w formie Partizip II, a więc z przedrostkiem ge- i -t na końcu, np. gemacht.

Czasowniki posiłkowe odmieniamy w zależności od osoby. Aby skonstruować 3 formę czasownika Partzip II, do bezokolicznika musimy dodać przedrostek ge- i końcówkę -t. Czasowniki posiłkowe dobieramy w zdaniu na takich samych zasadach, co w przypadku tworzenia czasu Perfekt. „Haben” we właściwej formie może nam posłużyć do opisywania stanów i wtedy, kiedy potrzebne jest dopełnienie biernika albo zdanie zawiera czasownik modalny czy zwrotny. Po czasowniki posiłkowe „sein” sięgamy w celu określenia aktywności ruchowych. Przydają się, kiedy czasownik wymaga dopełnienie w bierniki czy też z czasownikami „bleiken” (zostać) i „werden” (stawać się).

Passiv Plusquamperfekt, czyli zdanie w stronie biernej w czasie zaprzeszłym należy stworzyć stosując do tego czasownik „werden” oraz Partizip II.

Przykłady zdań:

- Er ging am Montag früher zu Bett, denn er war schon um 6 Uhr morgens aufgestanden. (W poniedziałek położył się wcześniej spać, bo wstał już o 6 rano.)

- Nachdem ich den Bericht geschrieben hatte, brachte ich ihn zum Chef.
(Po napisaniu raportu zaniosłem go szefowi.)

Plusquamperfekt - ćwiczenia

Czas Plusquamperfekt może wydawać się wyzwaniem dla początkujących uczniów. Aby szybciej przyswoić gramatykę, niezbędna są regularne ćwiczenia. Poznaj kilka zdań, które pokazują jak zastosować czas Plusquamperfekt w niemieckim:

- Nachdem sie zur Schule gekommen war, begrüßte się ihre Freundinnen.
Po tym jak przyszła do szkoły, pozdrowiła swoje przyjaciółki.

- Ich schlief sehr schnell ein, denn ich war um 6 Uhr aufgestanden. Szybko zasnęłam, ponieważ wstałam dziś o 6:00 rano.

- Kate hatte mich besucht, bevor sie nach Wien flog. Kate mnie odwiedziła, zanim poleciała do Wiednia.

Cała sztuka Plusquamperfektu opiera się na tym, żeby wiedzieć, kiedy trzeba go zastosować oraz na znajomości czasów Perfekt i Präteritum.

Na naszym kursie https://akcent-edu.pl/jezyk-niemiecki-k-46.html uczymy każdego z niemieckich czasów, dzięki czemu opanujesz całą gramatykę w krótkim czasie.