Blog

Czasy przyszłe w języku niemieckim - Futur I i Futur II

Język niemiecki nie jest łatwy do nauki przede wszystkim ze względu na to, że występuje w nim sporo czasów. Jak mówić w tym języku o przyszłości? W zależności od tego, co ma zostać przekazane rozmówcy, można użyć jednego z dwóch czasów teraźniejszych prostych - Futur I lub Futur II. Jak te czasy przyszłe w niemieckim są stosowanie? Jak wygląda konstrukcja zdań w obu przypadkach?

Czas przyszły Futur I

Wbrew temu, co myśli wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z nauką języka niemieckiego, opisywanie wydarzeń i czynności, które mają wydarzyć się w przyszłości, nie jest tak trudne, jak się początkowo wydaje. Konstrukcja zdań jest tu bardzo prosta, a sam czas najlepiej sprawdzi się w czasie wypowiedzi będących prognozowaniem, składaniem obietnic czy robieniem planów. Futur I można zastosować również w czasie wydawania rozkazów innym.

Czas Futur i niemiecki jest jednym z najprostszych w użyciu, a jego nauka dla obcokrajowców jest zdecydowanie najłatwiejsza, szczególnie gdy zapamiętają dobrze odmianę czasownika werden.

Czas Futur i - konstrukcja zdania

W Futur I w konstrukcji zdań stosowany jest czasownik werden. To jednak nie jest jeszcze kompletna konstrukcja zdania, ponieważ niezbędne jest też zastosowanie jeszcze jednego czasownika, ale tym razem w formie okolicznika. W zdaniach tworzonych w Future I czasownik werden w zależności od osoby podlega odmianom, co wygląda w sposób następujący:

  • ich werde,
  • wir werden,
  • du wirst,
  • ihr werdet,
  • er/sie/es wird,
  • Sie werden.

werden + bezokolicznik (Infinitiv I Aktiv)

Tworzenie pytań wymaga zmiany szyku wypowiedzi - wówczas czasownik werden będzie się znajdował na początki zdania. Bezokolicznik niezlanie od konstruowanej wypowiedzi w każdym przypadku znajduje się na końcu zdania.

Przykłady:

In diesem Jahr werde ich meinen Urlaub in Spanien verbringen. (W tym roku spędzę urlop w Hiszpanii)

Wirst du alleine nach Krakau fahren? (Pojedziesz do Krakowa sam?)

Monika wird morgen ihre Großeltern besuchen. (Monika odwiedzi jutro swoich dziadków)

Czas przyszły dokonany - Futur II

Czas Futur i to najczęściej używany czas przyszły w języku niemieckim. Jest jednak jeszcze jeden - czas Futur ii, czyli przyszły dokonany. Istnieje on w języku niemieckim, choć używany jest niezwykle rzadko. W mowie potocznej praktycznie wcale. Na konstrukcję zdań w tym czasie najczęściej można się natknąć w niemieckiej literaturze.

Czas Futur ii wykorzystywany jest do wyrażania przeszłości lub przekonania, że dana czynność zakończy się w przyszłości. W tym przypadku konstrukcja zdań nie będzie już tak prosta i oczywista jak przy Futur I. Choć czas ten uczącym się języka dostarcza nieco trudności, to warto go opanować - to znacząco ułatwi zrozumienie niemieckiej literatury, gdy tylko przyjdzie pora na zetknięcie się z nią.

Konstrukcja zdania Futur II

W Futur II również stosowany jest czasownik posiłkowy werden oraz bezokolicznik - w tym jednak przypadku występuje on zawsze w stronie czynnej. Konstrukcja zdania oznajmującego wygląda następująco:

werden + + Infinitiv II Activ

Oczywiście czas Futur ii niemiecki również wymaga odmiany czasownika werden przez osoby.

W Future II bezokolicznik strony czynnej złożony jest z czasownika posiłkowego sein lub haben, w konstrukcji zdania wykorzystywany jest również imiesłów bierny.

Przykłady:

Sie wird das Buch bis morgen gelesen haben. (Ona przeczyta tę książkę do jutra)

Wir werden den Bus nicht erreicht haben. (Nie zdążymy na ten autobus)

Sie werden in zwei Stunden angekommen sein. (Oni przybędą za dwie godziny)

Jak wybrać odpowiedni czasownik posiłkowy?

Czasy przyszłe w niemieckim nie są trudne do nauki - wyjątek stanowi tu jednak czas Futur II, który sprawia nieco trudności. Problemem jest tu między innymi wybór odpowiedniego czasownika posiłkowego - haben lub sein.

Kiedy należy je stosować i w jakich okolicznościach? W przypadku, gdy mowa jest o aktywnościach związanych bezpośrednio z ruchem właściwym będzie użycie w zadaniach czasownika sein (Ich werde in drei Stunden angekommen sein. - Przyjadę za trzy godziny).

A haben? Tego czasownika należy użyć w odniesieniu do stanu np. Er wird den Test bestimmt bestanden haben. (Na pewno zdał egzamin)

Czas przyszły niemiecki dokonany z czasownikiem haben używany jest również w przypadku zdań, w których występuje czasownik modalny lub zwrotny. Użycie tego czasu będzie również prawidłowe, gdy czasownik wymaga dopełnienia w bierniku (gdy nie wymaga wówczas należy zastosować sein).

Jak ćwiczyć zastosowanie czasów przyszłych w języku niemieckim?

Czas przyszły niemiecki zarówno Futur I jak i Futur II są bardzo ważne to tego, by bardzo dobrze mówić w tym języku. Konstrukcja tego pierwszego jest dość prosta i raczej nie sprawia większych trudności. Problemy mogą się jedna pojawić przy Future II - te wynikają przede wszystkim z tego, że nie każdy z łatwością jest w stanie zapamiętać, kiedy do zdania dodać czasownik haben, a kiedy sein. Jak nauczyć się skutecznie obu czasów? Przede wszystkim należy jak najwięcej ćwiczyć - najlepiej pod okiem specjalistów (zachęcamy do zapoznania się z kursem: https://akcent-edu.pl/jezyk-niemiecki-k-46.html), którzy będą w stanie ocenić poprawność stworzonych w danym czasie gramatycznym zdań.