Blog

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Niemiecki to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Dla ponad 100 milionów ludzi jest on językiem ojczystym, a urzędowo używany jest w Niemczech, Austrii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie i w Szwajcarii. Jego popularność nie ogranicza się jednak tylko do Europy, gdyż najnowsze dane wskazują, że w skali całego świata posługuje się nim prawie 130 milionów osób.

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Istnieje wiele argumentów, aby przyswoić język niemiecki. Istotny aspekt to potęga niemieckiej gospodarki - jest ona największa i najlepiej rozwinięta na całym Starym Kontynencie. Ten fakt niesie ze sobą ogromne możliwości, wiele osób decyduje się na wyjazd do Niemiec lub innych państw niemieckojęzycznych w calach zawodowych. Rynki tych krajów, są nie tylko bogate, ale także chłonne, zatem osoby przyjezdne łatwo znajdują zatrudnienie, a dotyczy to zarówno prac fizycznych, jak i bardzo wykwalifikowanych dziedzin. Oczywiście, w takiej sytuacji ważne jest, aby znać język niemiecki na odpowiednim poziomie.
Również dla polskiego pracodawcy, znajomość niemieckiego w CV kandydata będzie mile widziana. Wiele działów polskiej gospodarki opiera się na kontakcie z krajami niemieckojęzycznymi - wymiana handlowa z samymi Niemcami przekroczyła w ubiegłym roku rekordowe 123 mld euro. Te dane wyraźnie wskazują, że zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników, znajomość tego języka jest bardzo opłacalna.

Turystyka i edukacja

Kraje niemieckojęzyczne są ciekawym kierunkiem dla turystów i studentów. Niemieckie, Szwajcarskie i Austriackie uczelnie należą do jednych z najlepszych na świecie. Jest to język używany bardzo często w naukach ścisłych i inżynierskich, zatem jego znajomość pozwala na dostęp do ogromnej ilości fachowej wiedzy, bardzo często słabo niedostępnej w innych językach. Język niemiecki to także ogromne dziedzictwo kulturowe, zatem jego znajomość może być wielką gratką dla miłośników sztuki.

Czy trudno nauczyć się niemieckiego?

Niektórzy zastanawiają się, czy dadzą radę nauczyć się tego języka, zwracają uwagą na dużą ilość rodzajników i przypadków. Jest to stereotyp, gdyż jest to język logiczny i właściwie uczony, nie sprawia większych problemów z przyswojeniem. Warto jednak postawić na właściwą metodę i sposób nauki, która odpowiednio przyspieszy cały proces. Dla osób, które nie mają czasu na dojazdy, polecić można kurs niemieckiego online. Dzięki temu w komfortowy sposób można uzyskać efekty w równie szybkim tempie, jak w nauce stacjonarnej. Pracując z wykwalifikowaną kadrą, nauka niemieckiego online pozwoli na regularne podnoszenie kompetencji językowych. Dobrym przykładem takiej szkoły jest Centrum Języków Obcych Akcent, gdzie postawiono na kształcenie wszystkich rodzajów sprawności językowych (mówienie, słuchanie, pisanie, czytanie) i praktyczne umiejętności.