Blog

Imiesłowy w języku niemieckim

Ucząc się języka niemieckiego, warto wiedzieć, że przyswoić należy dwa imiesłowy Partizip I (imiesłów czasu teraźniejszego) oraz Partizip II (imiesłów czasu przeszłego). Imiesłowy w niemieckim są niezwykle istotne, dlatego chcąc opanować perfekcyjnie ten język, należy znać zasady ich tworzenia.

Niemieckie imiesłowy - co warto wiedzieć?

Partizip I w języku niemieckim jest przymiotnikiem, opisującym czynność wykonywaną w momencie mówienia. Czasem może zdarzyć się też tak, że Partizip I będzie zmieniał czasownik w rzeczownik.

Przykład:

studieren (studiujący) - der Studierende (osoba studiująca płci męskiej)

Partizip II odnosi się do czynności, które już zostały wykonane - z tego też względu łączony jest z czasem Perfekt oraz Plusquamperfekt, oraz do tych, które mają być wykonane w przyszłości (wówczas łączony jest z czasem Futur II). Partizip II stosowany jest również w zdaniach ze stroną bierną. Tylko w takim przypadku będzie mógł opisywać nie tylko przeszłość i przyszłość, ale również i teraźniejszość.

Jak zbudowane są imiesłowy w języku niemieckim?

Imiesłów czasu teraźniejszego w niemieckim budowany jest poprzez dodanie do bezokolicznika końcówki -d. infinitiv + -d.

Przykład:

machend (od machen, co oznacza robiąc)
sehend (od sehen, co oznacza widząc)
fahrend (od fahren, co oznacza jadąc).

Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku istnieją dwa wyjątki, dla których w tworzeniu imiesłowu czynnego nie dodaje się końcówki -d. Chodzi tu o słowo tuend (od tun, co oznacza czyniąc) oraz seiend (od sein, co oznacza będąc).

Stosowanie tego imiesłowu jest szerokie. Może on bowiem pełnić w zdaniu funkcję:

- rzeczownika,

- przysłówka opisującego rzeczownik,

- przymiotnika opisującego rzeczownik.

Imiesłów czasu przeszłego w niemieckim jest też imiesłowem biernym. Używany jest również przy tworzeniu czasów złożonych oraz strony biernej. Ten imiesłów odpowiada polskim imiesłowem przymiotnikowym biernym oraz przymiotnikowym przeszłym czynnym.

Dla czasowników regularnych imiesłowów czasu przeszłego w języku niemieckim tworzony jest poprzez dodanie do tematu czasownika przedrostka ge- oraz końcówki -t. w przypadku czasowników nieregularnych forma imiesłowu jest niestandardowa, więc należy ją po prostu zapamiętać.

Przykłady:

gearbeitet (od arbeiten, co oznacza pracować)
gegessen (od essen, co oznacza jeść)

Gdzie wykorzystywany jest imiesłów czasu przeszłego w niemieckim? Stosowany jest przede wszystkim:

- w czasach Perfekt, Plusquamperfekt oraz Futur II;

- jako przysłówek oraz rzeczownik;

- w zdaniach ze stroną bierną.

Warto zapamiętać, że czasowniki nierozdzielne, które zaczynają się od be-, er-, ver-, emp-, ent- nie dostają przedrostka ge-.

Przykłady:

besuchen (od besucht, co oznacza odwiedzać)
versuchen (od versucht co oznacza próbować)
empfehlen (od empfohlen co oznacza polecać)

Jaka jest różnica pomiędzy imiesłowem czasu teraźniejszego a przeszłego?

W języku niemieckim wyróżnia się dwa rodzaje imiesłowów - czasu teraźniejszego oraz czasu przeszłego. Ten pierwszy dotyczy czynności wykonywanych w momencie mówienia i dziejących się jednocześnie, drugi natomiast stosowany jest przy opisywaniu przeszłości i czynności mających miejsce w różnym czasie.

Imiesłowy niemieckie różnią się więc między sobą zastosowaniem oraz konstrukcją zdania. Imiesłów czasu teraźniejszego w niemieckim wymaga dodania końcówki -d do czasownika, natomiast przy imiesłowach czasu przeszłego poza wyjątkami czasownik zyskuje przedrostek ge- oraz końcówkę -t.

Jak skutecznie przyswoić stosowanie imiesłowów niemieckich?

Nauka języka obcego nie zawsze jest łatwa. Chcąc się wszystkiego nauczyć i jak najlepiej zrozumieć język niemiecki warto skorzystać z dobrego kursu - można odbyć go również w formie online, co bez wątpienia jest rozwiązanie wygodnym dla osób niedysponujących zbyt dużą ilością wolnego czasu. Jaki kurs jest najlepszy?

Zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online. Nauka z nami jest naprawdę bardzo przyjemna, a ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby każdy zrozumiał zawiłości gramatyczne języka niemieckiego szybko i skutecznie. Stawiamy przede wszystkim na praktykę i jak najwięcej ćwiczeń - to najskuteczniejsza metoda nauki języka obcego.

Warto wiedzieć, jak stosować imiesłowy niemieckie, ponieważ jest to podstawa opanowania biegłej znajomości tego języka. Wbrew pozorom imiesłowy w niemieckim nie są trudne w nauce i zastosowaniu - wystarczy tylko zapamiętać kilka prostych zasad oraz sporo poćwiczyć.