Blog

Jak pandemia wpłynęła na możliwości rozwoju?

Pandemia skomplikowała nasze funkcjonowanie w wielu sferach. Wielu z nas ograniczyło wyjścia do pracy, przestało chodzić na siłownię, czy ograniczyły się również możliwości rozwijania własnego hobby. Na szczęście jednak, wraz z rozwojem sytuacji, pojawiają się wciąż nowe możliwości zarówno podejmowania pracy i podtrzymywania standardowych czynności oraz do kontynuowania kontaktów z ludźmi w sposób efektywny. Świat przeniósł się do przestrzeni online. Jak wygląda to w sferze rozwoju osobistego?

Czy kursy online mogą być tak dobre jak stacjonarne?

Rozwijanie umiejętności i podejmowanie nowych wyzwań zawodowych jest teoretycznie możliwe w każdych warunkach, jednak ostatecznie o tym, czy działania te przyniosą sukces, decydują nasze indywidualne uwarunkowania osobowościowe. Dla jednych pandemia będzie dobrą okazją do rozwijania się w nowych kierunkach, dla innych będzie to stresujący i demotywujący czas stagnacji, którą trudno przełamać.

Szczególnie widoczne jest to w podejściu do nauki języków obcych. O ile jedni podczas lockdownu bez problemu przenieśli się na kursy online, doceniając czas zaoszczędzony na dojazdach do szkoły językowej, o tyle inni już zauważyli, że tempo uczenia się języka w pandemii wyraźnie u nich spadło.

Jak wybrać dobrą szkołę do nauki języka online?

Tymczasem, kursy online mogą być tak samo efektywne jak kursy odbywane na żywo z innymi kursantami w grupie, pod przewodnictwem nauczyciela, z którym mamy kontakt face to face. Warunkiem powodzenia w tej materii jest jednak postawienie na dobrą szkołę organizującą kursy online. Taką, w której przeprowadzane są różnorodne formy aktywizacji kursantów i w których prowadzący zajęcia traktuje lekcje jako współpracę, a nie jako webinar.

Jak to wygląda w praktyce?

Profesjonalne kursy online mają formułę maksymalnie zbliżoną do stacjonarnej. Kursant odbiera informacje zwrotne od prowadzącego na temat swoich działań, ma możliwość przeprowadzania konwersacji z innymi kursantami oraz jest stale korygowany przez nauczyciela w kwestii sposobu wymowy. Nauczyciel prowadzący zajęcia zadaje pytania kursantom, aktywizuje ich i Tłumaczy wybrane zagadnienia fonetyczne i gramatyczne, a także dostarcza ciekawostek na temat funkcjonowania niektórych rozwiązań w obcym języku. Organizuje zadania do zrobienia w grupach. Gdy uczniowie pracują w grupach, zwykle dzieleni są na oddzielne pokoje, do których co jakiś czas może wejść nauczyciel i skorygować sposób wykonywania działań. Obowiązkowym punktem nauki są również prace domowe zadawane przez nauczyciela: wypracowania, eseje oraz rozwiązywanie ćwiczeń. Są one sprawdzane online. Również warunki testowania kursantów przez internet nie musi różnić się od tych, które panują na żywo. Wystarczy kamerka internetowa, głośnik oraz stały dostęp do internetu.

Mimo że nauka języków obcych online kiedyś była traktowana z przymrużeniem oka lub jako rozwiązanie dla osób, które mieszkają z dala od ośrodków miejskich, to jednak dziś już można z pełną śmiałością stwierdzić, że są one pełnoprawnym zamiennikiem dla kursów tradycyjnych. Pandemia sprawiła, że do tej formuły zajęć przekonali się niektórzy sceptycy. Co więcej, wielu z nich polubiło możliwość odbywania kursu w domowych pieleszach, gdy jednocześnie na oku można mieć robiące się pranie lub śpiące dziecko. Natomiast ci, dla których konieczność przebywania w grupie była stresująca, rozpowszechnienie zajęć online znacząco podniosła komfort życia. Nic więc dziwnego w tym, że kursantów chętnych na podjęcie nauka online stale przybywa.