Blog

Jak polubić naukę języków?

Nauka języków obcych często kojarzy się ze żmudnym wkuwaniem na pamięć słówek, fraz czy zasad gramatyki. To bardzo często powoduje niechęć do kontynuowania pracy nad poznawaniem nowego języka, co w późniejszym czasie przekłada się na całkowitą rezygnację z nauki. Co zrobić, aby edukacja językowa nie była przykrym obowiązkiem, a przyjemnością połączoną z satysfakcją swobodnego komunikowania się w nowo poznanym języku?

Nauka w dopasowanym do Ciebie stylu

Po pierwsze nie rób rzeczy, których nie lubisz. Jeśli męczy Cię zapamiętywanie coraz to większej liczby słówek w standardowej formie, powtarzania w kółko ciągle tego samego możesz zrobić to w bardziej przyjemny i kreatywny sposób. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność. Na pewno masz swoje ulubione filmy czy seriale o tematyce, którą się interesujesz. To bardzo przyjemna forma na naturalne przyswajanie nowych słów, a nawet całych zwrotów. Co więcej, nauka poprzez użycie danego słówka w pełnym zdaniu jest dużo bardziej efektywna i od razu uczy, w jakiej sytuacji danego zwrotu można użyć. Jest to dużo bardziej naturalny sposób poznawania języków obcych. Nawet jeśli czasami nie zrozumiesz danego słowa, w większości przypadków zrozumiesz je z kontekstu. Drugim ciekawym pomysłem jest słuchanie ulubionej muzyki. Śpiewając, dużo szybciej zapamiętujemy tekst, a więc nawet nieświadomie podczas tej czynności odbywa się nauka języków obcych. Jeśli natomiast lubisz czytać książki, wybierz je w języku, którego się uczysz. Możesz zaznaczać sobie wyrażenia, których nie rozumiesz i zapisywać w notatkach do powtórki, dzięki czemu szybko utkwią Ci w pamięci.

Doceniaj się

Często nakładamy na siebie zbyt dużo. Oczekujemy, że po krótkim czasie powinniśmy opanować szeroki zakres wiedzy. Nie jest to dobre podejście. W ten sposób, kiedy nauka języków obcych nie będzie przynosiła danych efektów, szybko się zniechęcimy i istnieje ryzyko, że całkiem sobie ją odpuścimy. Zamiast tego ciesz się ze swoich sukcesów, nawet tych najmniejszych. Doceniaj swoje postępy w nauce i nie wywieraj niepotrzebnej presji. Działaj w swoim tempie, a efekty wkrótce się pojawią.

Regularność

Tak, wiem. Zapewne słyszałeś to słowo od każdego swojego nauczyciela, ale to naprawdę działa. Poświęcenie nawet kilku minut na naukę przynosi rezultaty, jeśli robisz to każdego dnia. Z czasem możesz wydłużać sobie lekcje. Takie podejście sprawia, że nie zniechęcisz się natłokiem informacji, a Twój mózg bez problemu przyswoi tę dawkę wiedzy. Najważniejsze, abyś nie zmuszał się do nauki, tylko robił to w jak najbardziej naturalny i ciekawy sposób.