Blog

Jak szybko nauczyć się rosyjskiej cyrylicy?

Język rosyjski wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Niestety, dla wielu osób znacznym wyzwaniem jest zrozumienie zasad pisowni cyrylicą, której zasady pisowni można zrozumieć w pół roku lub... w dwa dni. Co zrobić, aby nauczyć się jej w miarę szybko?

Co to jest cyrylica?

Grażdanka, zwana inaczej cyrylicą, to rosyjski alfabet. Już od razu widać, że ma ona dużo wspólnego z językiem polskim. O ile w skład polskiego alfabetu wchodzą 32 litery, o tyle w jego rosyjskim odpowiedniku jest ich praktycznie tyle samo, bo 33. Z tej liczby rosyjska cyrylica zawiera cztery litery, które charakteryzują się dokładnie tym samym brzmieniem, co w języku polskim (to jest A, K, M i O). Co ciekawe, nie brak tu też liter podobnych jedynie "z wyglądu" do ich łacińskich odpowiedników. Tak jest, chociażby w przypadku litery B (brzmi jak "w"), Ё (brzmi jak "jo") czy też E (brzmi jak "je"). W cyrylicy nie brak też odniesień do np. alfabetu greckiego, który po części zna chyba każdy, kto uczył się fizyki. Tak jest, chociażby w przypadku litery Г (brzmi jak g), Д - podobne do delty - czyli d, a także Л (brzmi jak ł).

Dlaczego warto poznać cyrylicę?

Grażdanka jest alfabetem potężnego, wschodniego sąsiada Polski, z którym jest ona związana tradycjami ekonomicznymi, społecznymi, a nawet kulturowymi. Co ciekawe, rosyjska cyrylica ma też dużo wspólnego z literackim językiem innych, leżących tuż obok krajów, czyli Ukrainy i Białorusi. Mało tego, istnieje wiele źródeł zawierających informacje na temat nie tylko samej cyrylicy, ale też i języka rosyjskiego. Jednym z nich jest kurs online z języka rosyjskiego prowadzony za pośrednictwem naszej szkoły Akcent – https://akcent-edu.pl/Kurs-jezyka-rosyjskiego-w-142.html. Dzięki niemu, nauka grażdanki będzie o wiele łatwiejsza, niż mogłoby się to wydawać, gdyż:

- kurs jest prowadzony online,

- kursant ma dostęp do wielu ciekawych materiałów i inspirujących ćwiczeń,

- kurs przebiega w miłej, przyjemnej atmosferze,

- ćwiczenia są prowadzone przez specjalistów, dla których język rosyjski to codzienność.

Co ważne - dla osób, które przyswoiły rosyjski alfabet, dalsza nauka języka jest dużo łatwiejsza. Faktem jest, że rosyjska gramatyka w znacznym stopniu przypomina polską. Co więcej, wiele rosyjskich słów brzmi praktycznie dokładnie tak samo, jak ich polskie odpowiedniki. To samo zresztą dotyczy składni.

Cyrylica od podstaw

Choć nauka cyrylicy może wydawać się trudna, to umiejętność posługiwania się nią można opanować już w 2 - 3 dni! Kluczem do sukcesu jest nauka zapisu najprostszych słów, tak jak ma to miejsce w przypadku dzieci. Stosowanie grażdanki w praktyce warto rozpocząć od zapisania własnego imienia i nazwiska. Następnie można przejść do imion bliskich osób, członków rodziny, a także tłumaczenia prostych słów jak „cześć", "dziękuję", czy też "proszę”. Co ważne - słowa te nie muszą być pisane od razu w języku rosyjskim. Można je konstruować w oparciu o ich polską składnię. Gdy już to uda się opanować, przyjdzie czas na naukę tych liter, które nie posiadają odpowiednika w polskim alfabecie. Na tym etapie nauka cyrylicy wymaga co prawda systematyczności, ale jest bardzo łatwa. Trudniejszą może wydawać się nauka mówienia z rosyjskim akcentem, który mimo swych cech wspólnych z akcentem polskim, jest dla wielu Polaków dość trudny.

Jak nauczyć się cyrylicy?

Wystarczy cierpliwość, samozaparcie i odpowiednia metoda nauki. Z biegiem czasu okaże się, że język rosyjski wcale nie jest taki straszny, lecz - wręcz przeciwnie - jest dużo prostszy od innych języków.