Blog

Jak zacząć płynnie mówić po angielsku?

Język angielski to podstawa, jeśli chcemy istnieć i poruszać się w świecie internetu, biznesu, IT, mody i wielu innych dziedzin. Wielu osobom czytanie i pisanie w tym języku nie sprawia trudności, natomiast płynny angielski w mowie to już inna para kaloszy. Istnieje kilka sposobów, aby poprawić się i wypełnić luki w tym zakresie. Jakie? Dowiecie się z naszego artykułu.

Na czym polega płynna mowa w obcym języku?

Kiedy mówimy o takim zjawisku, jak płynny angielski w mowie, mamy na myśli wyrażanie się bez przeszkód oraz układanie naturalnych wypowiedzi, pełnych zwrotów używanych przez native'ów. Polska edukacja niestety jest uboga w praktyczną naukę języka, a co za tym idzie, wiele osób ma strach przed wypowiadaniem się po angielsku. Boją się zrobić błąd czy użyć złego czasu. Należy zdać sobie sprawę, że tłumaczenie zdań z polskiego na angielski oraz zastanawianie się, jakiego czasu użyć, prowadzi donikąd. Kiedy budujemy wypowiedź, należy przekazać całą myśl, a nie starać się tłumaczyć słowo po słowie. Pasywna nauka z podręczników spowodowała zaistnienie barier językowych, które, żeby pokonać, trzeba przyłożyć duże starania.

Nauka zwrotów, którymi posługują się native speakerzy

Aby Twoja komunikacja w języku angielskim była płynna, dobrze jest nauczyć się zwrotów, którymi na co dzień posługują się rodowici Anglicy. Dzięki nim Twoje wypowiedzi będą brzmiały naturalnie i swobodnie. Nauka kolokacji, czyli słów lub zwrotów występujących razem, jest bardziej sensowna niż nauka pojedynczych słówek. Aby mówić płynnie, należy wiedzieć, które słowa występują obok siebie oraz jak umieścić je w zdaniu.

Kursy językowe

Jedną z najbardziej efektywnych metod nauki płynnego mówienia są kursy angielskiego, skupiające się właśnie na swobodnej komunikacji w tym języku np. https://akcent-edu.pl/kurs-jezyka-angielskiego-ACTIVE-ENGLISH-w-123.html, czy https://akcent-edu.pl/Kurs-jezyka-angielskiego-speak-your-mind-w-122.html. Nic nie zastąpi rozmowy z prawdziwym człowiekiem, dlatego konwersacje z nauczycielami-native speakerami to sposób przynoszący sukcesy wśród uczniów. Bycie rzuconym w środek konwersacji może być na początku stresujące, jednak uczy to mówienia „bez myślenia” i zastanawiania się, jaki postawić przedimek lub jakiego czasu użyć. Dobrze jest wymyślać ciekawe i kontrowersyjne tematy rozmów, na które każdy ma jakąś opinię i chętnie się nią podzieli, a także będzie chciał obronić swój punkt widzenia.

Nagrywanie filmów, wiadomości głosowych, podcastów

Jeśli wstydzisz się rozmawiać z kimś twarzą w twarz, wspaniałym sposobem na naukę płynnego mówienia będzie tworzenie własnego contentu po angielsku. Oczywiście nie musisz tego publikować i od razu stawać się gwiazdą TikToka- możesz nagrywać materiały do szuflady lub dzielić się twórczością z przyjaciółmi! To naprawdę świetny sposób, ponieważ opowiadanie o swoim życiu codziennym lub interesujących Cię sprawach, oswoi Cię z językiem i frazami używanymi na co dzień. Będzie to również wspaniałym bodźcem do poszukiwania nowych słów i stwierdzeń. Nie zawsze przecież będziesz znał tłumaczenie danego słowa, dlatego tłumaczenie stanie się Twoją nową codziennością.

Myślenie po angielsku

Myślenie po angielsku to bardzo ważny krok w nauce płynnego mówienia. Można rzec, że jest to już „kolejny poziom wtajemniczenia”, ponieważ wyzbycie się nawyku myślenia po polsku to duży wysiłek. Jeśli jesteś osobą, która dużo rozmyśla, to dobrze się składa. Umiejętność myślenia po angielsku sprawi, że będziesz mieć kontakt z językiem cały czas i nauczysz się wypowiadać na różne tematy. Dobrym pomysłem jest opisywanie w myślach tego, co widzimy lub robimy. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, z iloma rzeczami mamy do czynienia codziennie. Dopiero opisując i nazywając to wszystko w obcym języku, dociera do nas, że nawet nigdy nie zastanawialiśmy się, jak po angielsku brzmią niektóre miejsca i rzeczy codziennego użytku.

Otaczanie się językiem

Muzyka, filmy i seriale to wspaniali nauczyciele języka. W czasach platform VOD kiedy każdy ciągle coś ogląda, można przekształcić patrzenie się w ekran w oswajanie się z językiem. Wyłącz lektora i włącz napisy- polskie lub angielskie. Często żarty lub gry słowne są źle tłumaczone na nasz język ojczysty, ponieważ mają sens tylko po angielsku. Napisy w tym języku pozwolą Ci tego uniknąć! Dodatkowo nauczysz się wymowy słów, popularnych zwrotów, powiedzeń i fraz.

Tak samo jest z muzyką- to wspaniała metoda na łączenie nauki z przyjemnością. Dobrze jest słuchać piosenek i mieć przed sobą tekst- wtedy również uczymy się wymowy.

Dodatkowo z pomocą przychodzi Youtube - oglądanie twórców nagrywających vlogi, czy filmy podróżnicze to wspaniały sposób na zapoznanie się z codziennym językiem oraz slangiem. Mamy gwarancję, że używane tam zwroty są w stu procentach autentyczne i nie pochodzą z napisanego wcześniej scenariusza. Podłapywanie słówek i powiedzeń używanych przez twórców internetowych szybko wejdzie nam w krew i wzbogaci nasz wokabularz.

Nastawienie jest ważne

Należy pamiętać, aby nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Nastawienie, jakie mamy do nauki języka, jest niesamowicie ważne. Zbyt duży strach przed popełnieniem błędów i głęboko zakorzeniony perfekcjonizm może doprowadzić do blokady, która zatrzyma nasz rozwój językowy. Czasami potrzebne jest ryzyko- wypróbowanie nowego zwrotu lub dłuższej wypowiedzi- dlatego nie należy się bać próbowania. Do wszystkiego trzeba podchodzić na luzie i traktować naukę jako zabawę. Mówienie po angielsku to nie fizyka kwantowa- każdy się do tego nadaje!

Możecie zauważyć, że na pytanie „Jak mówić płynnie po angielsku?” jest wiele odpowiedzi. Każdy może dobrać metodę nauki dopasowaną do swojej preferencji. Niektórzy wolą kursy języka angielskiego, a inni wolą uczyć się w samotności. Są ludzie, którzy lubią zdalną naukę online, a reszta preferuje kontakt twarzą w twarz. Wspaniałe jest to, że jest tyle opcji i możliwości.