Blog

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Znajomość języków obcych pełni znaczącą rolę w naszym życiu i do tego nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność biegłego posługiwania się kilkoma językami zdecydowanie poprawia komfort życia. Dlatego coraz częściej rodzice zadają sobie pytanie, kiedy powinna się rozpocząć nauka języka dla dziecka? Kiedy przypada na naukę najlepszy czas? Nasza odpowiedź brzmi: im wcześniej, tym lepiej.

Pierwszy kontakt z językiem obcym

Pewnie się zdziwicie, ale dziecko można oswajać z językiem innym niż polski, jeszcze kiedy jest w brzuszku u mamy. Wyniki najnowszych badań pokazują, że już w 5 miesiącu życia prenatalnego dzieci rozpoznają głos rodziców. Wtedy można z powodzeniem rozpocząć naukę języka obcego np. poprzez czytanie bajek po angielsku czy słuchanie piosenek. W ten sposób maluszek zacznie sobie przyswajać różne dźwięki, które pochodzą nie tylko z rodzimego języka. Czas na profesjonalne kursy językowe dla dzieci przyjdzie w kolejnym etapie życia dziecka.

Ucz dziecko obcej mowy razem z ojczystą

Między pierwszym a trzecim rokiem życia, dzieci przyswajają najwięcej wiedzy o otaczającym je świecie. Mózg dziecka jest wtedy najbardziej chłonny, a jego wyjątkową plastyczność obserwuje się do około dziesiątego roku życia. Dlatego zaleca się rozpoczęcie nauki pierwszych obcych słów i wyrażeń razem z nauką ojczystej mowy. Dziecko, które w tym wieku pochłania wszystkie informacje i ma stały kontakt z językiem obcym, zacznie łatwością się go uczyć. Będzie powtarzać zasłyszane słowa identycznie, gdy uczy się ojczystego języka. Połączenie dwóch języków zapewni dziecku łatwiejszy start w szkole, a jednocześnie przyczyni się do tego, że będzie miało szansę na dwujęzyczność. Potwierdzają to badania naukowe, które wskazują na to, że dzieci przyswajają język obcy w sposób naturalny i bezwysiłkowy ucząc się słówek, gramatyki i systemu fonetycznego.

Czy przedszkole językowe to dobry pomysł?

Kolejnym etapem nauki języka obcego mogą być specjalnie stworzone kursy angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym, które znajdziesz u nas → https://akcent-edu.pl/angielski-dla-przedszkolakow-w-129.html.

U nas naukę można rozpocząć już w wieku przedszkolnym. W naturalny i przyjemny sposób wprowadzamy małe dzieci w świat języka angielskiego. Do nauki wykorzystujemy ruch, taniec, śpiew. Podczas zajęć są ciekawe zabawy z rytmem, elementy teatru, rysowanie czy gry zespołowe. Nie wkuwamy sztywnych formułek, a dzieci uczą się przy pomocy wszystkich zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku podczas naturalnych dla dziecka sytuacji. Takie zajęcia nie obciążają nadmiernie dziecka. Tu najważniejsza jest zabawa i stworzenie przyjemnej atmosfery. Dzieci, będąc w grupie, łatwiej przyswajają sobie obce słówka i wyrażenia oraz pozbywają się tak zwanej bariery językowej, gdyż rozmawiają i bawią się przede wszystkim ze swoimi rówieśnikami.

Szkoła językowa – w jakim wieku dziecko posłać do takiej placówki?

Nauka najmłodszych dzieci powinna się skupić na zabawie. Nauka języka obcego musi dziecku kojarzyć się z przyjemnością i przygodą. O typowej szkole językowej rodzice mogą zacząć myśleć, gdy ich pociecha ma 8-10 lat. W tym wieku dziecko opanuje zazwyczaj sztukę czytania i pisania. Jest także zdolne, by przyswoić bardziej złożone informacje. Wtedy powinna się rozpocząć właściwa nauka języka angielskiego dla dzieci. Jeśli rodzice chcą natomiast tylko poszerzyć program szkoły podstawowej, można skorzystać z kursów, które są dedykowane dla dzieci młodszych klas szkoły podstawowej. W Akcent Centrum Języków Obcych zapraszamy na kurs ACTIVE SENSES – ENGLISH FOR KIDS – stworzony specjalnie dla maluchów, które są w wieku 7-11. Dla dzieci będzie on niesamowitą przygodą, która pomoże nabyć realne umiejętności posługiwania się językiem obcym.