Past Perfect Continous jest jednym z 12 angielskich czasów. Wykorzystywany jest to opisywania czynności, które miały miejsce w przeszłości, trwały przez określony czas i zostały zakończone. Podstawa budowania zdań w tym czasie to czasownik "had" oraz "been". Czasownik główny będzie miał końcówkę -ing. Umiejętność zastosowania czasu Past Perfect Continous pozwoli umiejętnie i precyzyjnie opisywać wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości.
Czas Past Perfect Continuous jest strukturą gramatyczną wykraczającą poza podstawową znajomość języka angielskiego, z tego też względu z tym czasem mają do czynienia najczęściej wyłącznie osoby, którym uda się wejść na średniozaawansowany poziom.
Jest to czas, którego znajomość jest niezbędna dla osób chcących perfekcyjnie porozumiewać się w języku angielskim. Umiejętne zastosowanie Past Perfect Continuous nie jest trudne pod warunkiem zapamiętania kilka istotnych zasad dotyczących konstruowania zdań w tym czasie.
Kiedy znajomość czasu Past Perfect Continuous jest niezbędna? Przede wszystkim jego znajomością muszą wykazać się osoby, które zdają maturę z języka na poziomie rozszerzonym bądź przystępują do egzaminów na certyfikat językowy.
Past Perfect Continuous pod pewnymi względami jest podobny do czasu Past Perfect Simple. W obu przypadkach można używać ich wyłącznie wtedy, gdy w mowie odnosimy się do przeszłości, a konkretnie do wykonanej czynności, wydarzenia lub punktu w czasie. Warto jednaka podkreślić, że w Past Perfect Continuous nie ma informacji o tym, że czynność została zakończona oraz jakie były jej rezultaty. Czas określa wyłącznie to, że dana czynność się odbyła i trwała przez jakiś czas. Z tego też względu zdań z użyciem tego czasu nigdy nie wolno budować z użyciem czasowników statycznych.
Skoro wiadomo już, jakie jest zastosowanie Past Perfect Continuous, warto wiedzieć, jak wygląda konstrukcja poszczególnych zadań w tym czasie. Nie jest ona skomplikowana, a pamiętając o istotnych zasadach, można dość szybko opanować swobodne wykorzystywanie tego czasu w mowie i piśmie.
W Past Perfect Continuous każde zdanie twierdzące wygląda w sposób następujący:
PODMIOT+HAD BEEN (NIEZALEŻNIE OD LICZBY I OSOBY) + CZASOWNIK Z KOŃCÓWKĄ -ING+RESZTA ZDANIA
Przykład:
I had been waiting for an hour before the bus arrived.
We had been seeing each other for a year when Adam proposed.
She had been working on a new post before you showed up.
W języku angielskim możliwe jest skorcenie formy has do 'd. (np. I'd been waiting for an hour before the bus arrived).
Zasada tworzenia zdań przeczących jest taka sama jak zdań twierdzących. W tym przypadku należy jednak po ''had'' umieścić zaprzeczenie ''not".
PODMIOT+HAD+NOT+BEEN (NIEZALEŻNIE OD LICZBY I OSOBY) + CZASOWNIK Z KOŃCÓWKĄ -ING+RESZTA ZDANIA
Przykład:
I had not been waiting for an hour before the bus arrived.
We had not been seeing each other for a year when Adam proposed.
She had not been working on a new post before you showed up.
W przypadku zdań przeczących można zamieniać "had not" na "hadn't".
W przypadku zdań pytających w stosunku do twierdzących należy dokonać pewnych niewielkich zmian — chodzi tu o zamianę miejscami podmiotu i "had". Pozostałe elementy zdania pozostają niezmienne.
HAD+PODMIOT+BEEN (NIEZALEŻNIE OD LICZBY I OSOBY) + CZASOWNIK Z KOŃCÓWKĄ -ING+RESZTA ZDANIA
Przykład:
Had I been waiting for an hour before the bus arrived?
Had we been seeing each other for a year when Adam proposed?
Had she been working on a new post before you showed up?
Czas Past Perfect Continuous charakteryzuje się tym, że na pytania rozpoczynające się od operatora (czyli had) najczęściej udzielana jest krótka odpowiedź twierdząca lub przecząca (np. Yes, I had. / No, I hadn’t.)
Jak perfekcyjnie nauczyć się angielskiej gramatyki? Na opanowanie Past Perfect Continuous ćwiczenia będą najskuteczniejsze. Im więcej samodzielnie zbudowanych zdań, tym lepsze zrozumienie dla konstrukcji wypowiedzi wykorzystaniem tego właśnie czasu.
Dużo praktyki to składowa naszych kursów języka angielskiego →https://akcent-edu.pl/jezyk-angielski-lodz-k-44.html