Blog

Zdrowe podejście do świata online

Wirtualna rzeczywistość od lat staje się w naszym codziennym życiu coraz ważniejsza. Zmiany te przyśpieszyła epidemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele z naszych aktywności zdecydowaliśmy się odbywać drogą online. Ma to wiele zalet, ale także i minusów. Bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie proporcje i mieć dystans do wirtualnego świata. Jak to zrobić?

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera nie jest zdrowe dla naszego kręgosłupa, który może zresztą przypomnieć o sobie poprzez różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o aktywność fizyczną. Będzie to także okazja, by rozruszać całe ciało i pobudzić układ krążenia do pracy. Odpoczną także nasze oczy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na spacer. Poczujemy się także odprężeni i zrelaksowani. Możemy również pomyśleć o lekkim treningu, czy joggingu na świeżym powietrzu.

Oddziałuj na zmysły

Wirtualna rzeczywistość może być bardzo wciągająca. W efekcie łatwo jest stracić dla oczu to, co nas otacza. Najlepiej więc świadomie oddziaływać na zmysły i je angażować. Można to zrobić na wiele sposobów. Pomaga w tym aromat świeczki zapachowej, kąpiel z pianą, słodko pachnąca herbata z owocami. Warto zająć się pielęgnacją doniczkowych kwiatów czy zmianą dekoracji w pokoju. Niech otaczają na kolory, dźwięki i zapachy! Robiąc tak niewiele, możemy tym samym zrobić wiele dla swojego ducha.

Narzuć sobie dyscyplinę

Łatwo stracić jest rachubę czasu, korzystając z Internetu, zwłaszcza jeśli chodzi o social media. Warto więc monitorować to, jak często i długo korzystamy z różnych portali. Są to skuteczne rozpraszacze, które często utrudniają nam dokończenie ważnego zadania czy projektu. Świat social media często też kreuje idealistyczny obraz świata, co może wpędzać w depresyjny nastrój. Dlatego tak ważne jest, by nie przebywać w mediach społecznościowych zbyt długo i często.

Zdrowe podejście do świata online pozwala nam w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Internet umożliwia wielu osobom pracę i naukę, pozwala na rozwój i rozrywkę, ułatwia komunikację, daje dostęp do wielu materiałów. Powinien być on jednak jedynie dodatkiem do naszego życia. Liczy się to, czy umiemy dostrzegać małe rzeczy i cieszyć się nimi. Pomaga w tym budowanie nawyków i zwiększanie świadomości. Życie może być piękne, jeśli nauczymy się celebrować naszą codzienność.